Podběl pro vlasy funguje jako velký revitalizátor vlasové pokožky. Má schopnost odstranit nadměrné maštění vlasů a vlasové pokožky, příznivě působí i na suché vlasy a vlasovou pokožku, umí zastavit tvorbu lupů – mastných i suchých, navrátit vlasům lesk a vitalitu a rovněž je jednou z bylin účinných proti vypadávání vlasů.

Žlutý posel jara – trochu zprofanovaná přezdívka pro podběl lékařský naznačuje, že je třeba obout holínky a vyrazit na podběl velice časně. Třeba když začne opadat první sníh. Tento skvělý pomocník pro vlasy se totiž objevuje často už v únoru, obvykle ale v březnu na různých náspech a rumištích. Podběl pro vlasy není zrovna notoricky známým pomocníkem – ani pro vlasy, ani vlasovou pokožku. Ale neprávem. Je totiž stejně silným „partnerem“, jako bříza (březová voda), kopřiva nebo třeba lopuch (lopuchový kořen). Odborníci to vědí a proto se podběl objevuje i v řadě profesionálních prostředků pro vlasy. Najdete jej například v tonizujícím šampónu na padání vlasů od Kapyderm, nebo v No Poo Litofyto šampónu s podbělem (Litofyto-šampón č. 5, podběl).

Používejte podběl pro vlasy – odstraňuje nadměrné maštění vlasů, ale i přesušenou vlasovou pokožku, léči suché i mastné lupy a funguje proti vypadávání vlasů z celé řady příčin.

Používejte podběl pro vlasy – odstraňuje nadměrné maštění vlasů, ale i přesušenou vlasovou pokožku, léči suché i mastné lupy a funguje proti vypadávání vlasů z celé řady příčin.

Podběl pro vlasy: čistí, léčí, zklidňuje vlasovou pokožku

Léčivé účinky podbělu jsou především protizánětlivé. A v tomto duchu pomáhá i vlasové pokožce. Umí ji revitalizovat, odstranit různé záněty a doprovodní svědivé stavy. Pokožka hlavy se tak dostává do rovnováhy. Vlasy se přestávají mastit mizí mastné lupy. Naopak funguje též – pokud trpíte suchou vlasovou pokožkou, nebo suchými lupy, i zde podběl pomůže, protože nám kůži pod vlasy nastaví do správné rovnováhy a vyléčí případné záněty, které normálně ani neumíme vypozorovat. Podběl lékařský dokonce léčí silnější projevy dermatitidy.

Podběl proti padání vlasů

Problematické záněty vlasové pokožky i ucpané vlasové folikuly bývají častou příčinou padání vlasů. Podběl je přírodní čistič i jeden z nejsilnějších bojovníků se záněty a tak dokáže účinně pomoci i při padání vlasů. Vypadávání vlasů trápí ženy i muže. Pokud není dáno geneticky, hormonálně, není důsledkem nemocí nebo užívání léků, lze mu pomoci právě bylinnou kúrou z podbělu.

Podběl proti padání vlasů lze využívat jako šampon, výluh na oplach vlasů i masáž vlasové pokožky, i jako masku na vlasovou pokožku.

Podběl proti padání vlasů lze využívat jako šampon, výluh na oplach vlasů i masáž vlasové pokožky, i jako masku na vlasovou pokožku.

Jak užívat podběl pro vlasy?

Recept na výluh z podbělu a jak jej používat na oplachování vlasů

 1. Připravte si čerstvý nebo sušený podběl: směs listů a květů 1:1.
 2. 4 polévkové lžíce podbělové směsi zalijte 3 litry vařící vody.
 3. Nechte pod pokličkou odpočívat do vychladnutí na teplotu 36 stupňů Celsia.
 4. Seďte a ihned aplikujte na vlasy na oplachování vlasové pokožky.
 5. Používejte po umytí vlasů a aplikaci kondicionéru jako poslední fázi před vysušením vlasů ručníkem.
 6. Vynechte fénování vlasů nebo alespoň nefénujte partie u pokožky hlavy.

Jak používat výluh z podbělu pro vtírání do vlasů

 • Odložte si část výluhu do lednice.
 • Každý den si 0,5 dcl vyložte včas z lednice a ohřejte ve vodní lázni na 36 stupňů Celsia.
 • Vtírejte večer do vlasové pokožky asi jednu hodinu před spaním, aby vám vlasy ještě samy proschly.
 • Vlasovou pokožku výluhem masírujte alespoň 2 minuty pomocí prstů.
 • V lednici vydrží výluh z podbělu 3 až 5 dnů.
 • Lze si jej vařit denně čerstvý.
Výluh z podbělu na vlasy si připravíte stejně snadno jako podbělový čaj. Nezapomínejte do něj přidat nejen listy podbělu, ale i podbělové květy.

Výluh z podbělu na vlasy si připravíte stejně snadno jako podbělový čaj. Nezapomínejte do něj přidat nejen listy podbělu, ale i podbělové květy.

Podběl lékařský (latinsky Tussilago farfara) je vytrvalá léčivka s protizánětlivými účinky. Je považována za bylinu léčící především horní dýchací cesty, ale i další záněty. Z toho důvodu ji lze uplatnit i jako ideální bylinu při nerovnováze vlasové pokožky a s tím souvisejí problémy, jako jsou mastné vlasy nebo naopak suché vlasy, lupy nebo vypadávání vlasů. Rostlina roste mnohdy už od února. Sbírá se v březnu a dubnu – obvykle květ a v květnu se sbírají listy podbělu.

Jak si připravit bylinnou masku z podbělu pro vlasy a vlasovou pokožku

 1. Zahřejte kokosový olej na plotně na teplotu max 39 stupňů Celsia. Cca 100 g.
 2. Do rozpuštěného oleje nasypte podbělový květ a listy z podbělu – čerstvé nebo suché.
 3. Použijte cca 3 hrsti směsi listů a květů.
 4. Hrnec zakryjte pokličkou.
 5. Udržujte při dané teplotě cca 12 hodin. Postupně jemně dohřívejte.
 6. Lze nechat na radiátore nebo nad kamny a udržovat teplotu.
 7. Po 12 hodinách odstavte a nechte dalších 12 hodin při klasické pokojové teplotě.
 8. Po dalších 12 hodinách opět zahřejte na teplotu 39 stupňů Celsia a sceďte. V případě nečistot opakovaně.
 9. Nalijte do skleničky.

Jak používat bylinnou masku z podbělu

 • Vždy před mytím vlasů nechte v teplé vodní lázni rozpustit podbělovou masku na vlasy do tekutého stavu.
 • Pak tekutou a ještě teplou vmasírujte do vlasové pokožky. Nechte působit – nejlépe 2 hodiny. Nebo dle vašich možností.
 • Vlasy pak umyjte kvalitním šamponem. Určitě budete muset šamponování zopakovat.
 • Na tuto masku si troufnou zejména ti, kdo netrpí problémy s maštěním vlasů. Ale obecně, je to spíše předsudek. Olej se vymyje a ani mastné vlasy nejsou kvůli masce mastnější.
 • Perfektně se tato maska na vlasy hodí proti lupům.
Bylinnou masku na vlasy z podbělu připravíte kombinací směsi listů a květu podbělu s kvalitním olejem pro vlasy – například s kokosovým olejem. Ale použít lze i jiný olej pro vlasy nebo směs olejů.

Bylinnou masku na vlasy z podbělu připravíte kombinací směsi listů a květu podbělu s kvalitním olejem pro vlasy – například s kokosovým olejem. Ale použít lze i jiný olej pro vlasy nebo směs olejů.

♥ TIP

Znáte všechny užitečné vlastnosti podbělu pro zdraví a krásu? Přečtěte si článek Léčivé účinky podbělu lékařského od A do Z >>

Recept na domácí podbělový šampon

Ingredience

Postup výroby podbělového šamponu

 1. Květy podbělu a listy podbělu (1:1), čerstvé nebo sušené, vložíme do větší zavařovací sklenice.
 2. V hrnci přiveďte k varu 250 ml pramenité nebo kojenecké vody vody a zalijte jí podběl.
 3. Nádobu zavřeme a zalitou směs podbělu necháme louhovat 30 minut.
 4. Po uplynutí této doby směs scedíme. V případě výskytu nečistot opakovaně.
 5. Přidáme tekuté marseilské mýdlo nebo základ pro výrobu organických šampónů.
 6. Přidáme mandlový olej nebo olej z meruňkových jader.
 7. Vše pořádně promícháme.
 8. Šampon z podbělu uskladníme nejlépe v neprůhledné tmavé lahvi – nejlépe s aplikátorem pomocí pumpičky připraveným k okamžitému použití při šamponovaní vlasů. Nebo jej uložíme do skříňky bez přístupu světla.
Podběl pro vlasy se používá i jako domácí podbělový šampon. Máme pro vás recept.

Podběl pro vlasy se používá i jako domácí podbělový šampon. Máme pro vás recept.

Tento postup lze použít pro výrobu různých bylinných šamponů. Zkuste například pampeliškový šampon. Má podobné účinky jako podběl pro vlasy, avšak podběl lékařský je silnější. Můžete si však připravit i podbělovo-pampeliškový šampon na vlasy. K podbělu přidejte ještě dvě hrsti pampelišky.

♥ TIP

Pro zlepšení kvality vlasů lze navíc podběl lékařský užívat i vnitřně – třeba jako podbělový čaj, podbělový med nebo podbělový sirup.

Zkusili jste si vyrobit podbělový šampon nebo výluh z podbělu pro vlasy? Podělte se s námi o své zkušenosti. Třeba i se sbíráním podbělu. Dejte vědět čtenářům, kde právě teď roste. Prostor na to máte v diskusi pod tímto článkem.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník