Je pro vás mytí vlasů rutina? Znáte ale skutečně správnou techniku šamponování a mytí vlasů? Mytí vlasů je základní péčí o vlasy a proto bychom ji měli zvládat skutečně dokonale! Většina z nás ale při mytí vlasů chybuje.

V první řadě je důležité si uvědomit, že šampóny mají především umýt vlasovou pokožku a až následně vlasy a to přestože běžně mluvím o mytí vlasů. Proto je nutné vybírat šampón nejen podle toho, aby odpovídal vašemu typu vlasů, ale také vaší pokožce. Pokud se musíte rozhodnout a zvolit kompromis, upřednostněte šampón, který vyhovuje vaší pokožce. Takže lupy mají přednost před péčí o jemné vlasy, stejně tak jako citlivá pokožka hlavy před šampónem na barvené vlasy.

Mytí vlasů a správná technika šamponování

 1. Mytí vlasů vždy začíná kvalitním smočením vlasů. Nepoužívejte příliš horkou vodu, která vlasům nesvědčí. Vlasy neždímejte a nechte je co nejvíce mokré.
 2. Šampon nikdy nelijte přímo na vlasy. Optimální je si ve skleničce rozmíchat cca 1 dcl vody a šampón o objemu odpovídajícím zhruba velikosti většího lískového ořechu. Což na mytí bohatě postačí. Tímto způsobem nejen výrazně šetříte množství používaného šampónu, ale také si vlasy výrazně kvalitněji umyjete.
 3. Začněte mytím vlasů. Na vlasy, ne na pokožku hlavy, vylijte polovinu obsahu šampónu rozpuštěného ve vodě. Vlasy jemně šampónujte. Je možné, že se při prvním mytí na mastnějších vlasech vůbec nevytvoří pěna.
 4. Opláchněte šampón vlažnou vodou.
 5. Na opláchnuté a mokré vlasy nalijte zbylou část naředěného šampónu.
 6. Tentokrát se soustřeďte především na mytí vlasové pokožky. Jemně ji masírujte bříšky prstů – nikdy ne nehty! Následně přejděte opět na mytí vlasů.
 7. Pokud šampón slibuje odstranění různých problémů s vlasy nebo vlasovou pokožkou, ponechte jej za mírného vtírání do vlasů na hlavě až 3 minuty.
 8. Dobře našamponované vlasy a vlasovou pokožku dokonale opláchněte.
 9. Pokud používáte oplachový kondicionér, naneste jej při mytí vlasů až na okapané vlasy nebo si vlasy před jeho nanesením na vlasy mírně vysušte ručníkem.
 10. Kondicionér naneste na vlasy, ne na vlasovou pokožku, a nechte jej působit alespoň 3 minuty, i když to není uvedené na návodu. Čekání na působení kondicionéru zákazníky odrazovalo a tak jej výrobci přestali uvádět. Ale jen ponechání kondicionéru po určitou dobu poskytne vlasům potřebnou péči.
 11. Po uplynutí zmíněné doby kondicionér z vlasů důkladně opláchněte vlažnou vodou.
 12. Mytí vlasů končí jejich sušením. Vlasy sušte ručníkem. Žádné zběsilé drhnutí ale není vhodné. Sušte je pouze jemným přikládáním na vlasy. Pokud používáte fén, sušte vlasy vždy pouze vlažným vzduchem. Sušení vlasů je další samostatnou kapitolou péče o vlasy, které se budeme věnovat také podrobněji.
 13. Podle potřeby můžete aplikovat styling ještě do mokrých vlasů. Aplikovat můžete také bezoplachové kondicionéry.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník