Dnes se zdá asi těžko uvěřitelné, že před sto lety mohla žena v kalhotách nebo s krátkými vlasy někoho pobuřovat.
Dnes se zdá asi těžko uvěřitelné, že před sto lety mohla žena v kalhotách nebo s krátkými vlasy někoho pobuřovat.

Ženy v „mužském” světě

Dnes se zdá asi těžko uvěřitelné, že před sto lety mohla žena v kalhotách nebo s krátkými vlasy někoho pobuřovat.

Byl to ale skutečný boj proti společností nastaveným pravidlům a spousta aktivistek se ocitla ve vězení. Sufražetky postupně vymohly právo volit a od té doby se mužské a ženské role pochopitelně hodně přiblížily. I tak ale přetrvávají představy o mužských a ženských zaměstnáních a stejně jako o jejich koníčcích. U těch se poměrně zásadně liší ochota utratit peníze – podle jedné studie ženy v průměru utrácí za svoje záliby jen kolem stokoruny měsíčně, zatímco muži do nich neváhají investovat desetinásobek. Počet koníčků potom obecně roste s dosaženým vzděláním. Téměř polovina dotázaných by se potom ráda věnovala svým koníčkům více. Podívejme se na některé záliby, kterým se úspěšně věnují ženy, ač bychom je zařadily spíš mezi ty tradičně mužské.

Sporty, kde snadno přijdete k nějakému zranění, tradičně patřily spíše mezi mužské záliby. Ono to závodění, předvádění se, riskování snad i lépe odpovídá mužské psychice. Ovšem dnes už i to platí jen částečně, protože stále více dívek a žen si nasazuje helmy a chrániče a vyráží na U-rampu, na freeride nebo třeba do drsného terénu na horském kole. Jednou z nejviditelnějších Češek v tomto směru je teprve dvaadvacetiletá Eva Samková s trochu neobvyklou přezdívkou Krůta. Tahle slečna začala s lyžováním už ve dvou letech, poté přešla na snowboard a freestyle snowboarding. Kvůli zranění ale změnila disciplínu a nutno říct, že s ohledem na její dosavadní výsledky rozhodně dobře udělala. Ve snowboardcrossu se totiž stala třikrát juniorskou mistryní světa, byla druhá na prestižních adrenalinových X Games v americkém Coloradu a především pak v roce 2014 získala zlato na Olympiádě v Soči! Podívejte se na její vítězný olympijský závod na tomto videu.

Jednou z nejviditelnějších Češek je teprve dvaadvacetiletá Eva Samková s trochu neobvyklou přezdívkou Krůta.
Jednou z nejviditelnějších Češek je teprve dvaadvacetiletá Eva Samková s trochu neobvyklou přezdívkou Krůta.

Snowboardcross je poměrně nový sport, který můžeme přirovnat k motokrosu na snowboardu. Trať bývá sice krátká, ale zato pořádně záludná, plná skoků, boulí, ostrých zatáček a úzkých pasáží. Nestačí proto dobře jezdit, je to kontaktní sport při kterém si svoje místo pod sluncem s ostatními závodnicemi musí Eva tvrdě vybojovat. Boule a šrámy k tomuto sportu pochopitelně patří. Eva má ale nepochybný talent a jistě ještě předvede další skvělé výsledky. Navíc si i přes vrcholové sportování zachovala svoji ženskost, a o její look zlobivé holky mají zájem firmy na focení i do reklamy. „Zlobivou holku“ udělal i kadeřník Honza Kořínek z moderátorky Terezy Seidlové, třeba je to ten pravý účes i pro vás!

Poker býval také spíše parketou mužů, nicméně i zde se však v poslední době leccos změnilo, a tak i ženy v pokeru postupně nacházejí zalíbení. Přistupují k němu ovšem trochu jinak, což vyplývá z jiného fungování mozku a také z různé hladiny testosteronu. Zatímco muži mají obecně větší tendenci riskovat, ženy zase mohou využít trpělivosti, schopnosti dělat víc věcí zároveň díky lepšímu propojení obou mozkových hemisfér a také údajně lépe zvládají psychický stres. Mají tedy prostě jiný herní styl, ale to může právě vést k úspěchu. Navíc je muži často podceňují nebo nerozumí jejich hře.

Liv Boeree je kráska, která s genderovými stereotypy pořádně zatočila. Vystudovala astrofyziku na Univerzitě v Manchesteru, poté moderovala celou řadu televizních pořadů a také se věnovala modelingu. Ovšem nejvíce se proslavila svým nadáním právě v pokeru. Začala se mu věnovat díky účasti v jedné reality show v roce 2005 a o tři roky později už dokázala zvítězit na European Ladies Championship. Největší úspěch přišel v roce 2010, kdy dokázala porazit přes dvanáct set hráčů a získat také pořádnou odměnu. Je tak skvělým důkazem, že dámy mohou směle konkurovat mužům i na této scéně.

Liv Boeree Je skvělým důkazem, že dámy mohou směle konkurovat mužům i na scéně pokru.
Liv Boeree Je skvělým důkazem, že dámy mohou směle konkurovat mužům i na scéně pokru.

O ženách a technice kolují stovky vtipů, chlapi si s velkou oblibou stěžují na technologickou zaostalost svých přítelkyní. Ale i tady se věci mění a roste počet dívek a žen, pro které výrazy jako je CSS, HTML a Java jsou úplně běžné a slouží jim k práci nebo zábavě. Jednou z mladých žen, která se pustila do tradičně chlapského světa IT je Dita Přikrylová. Její neziskovka Czechitas nabízí kurzy grafiky, webdesignu a programování pro ženy a dívky. Pořádají workshopy, letní tábory, intenzivní kurzy, o jejich služby ale už projevují zájem také základní a střední školy. Jakoby začínaly chápat, že kdo rozumí technologiím, bude mít v budoucnu obrovskou výhodu.

Když studovala Informatiku, byla Dita jedinou dívkou mezi samými kluky. Doba se ale mění a stále více dívek má oblast IT baví. Do kurzů Czechitas, které jsou všechny vedeny zdarma nebo s doporučeným příspěvkem, se hlásí hlavně vysokoškolačky a čerstvé maturantky. Přibývá ale i středoškolaček, maminek na mateřské a také žen přes padesát. Je vidět, že programování se nebojí a baví je. Sama Dita je do svého projektu tak zapálená, že nechala předchozí práce, a naplno se věnuje jeho rozvoji. Dalo by se tedy říci, že je stejně podnikavá, jako je nadšená do „ajtý.“ Tady si s ní můžete přečíst zajímavý rozhovor.

Dita je do svého projektu tak zapálená, že nechala předchozí práce, a naplno se věnuje jeho rozvoji.
Dita je do svého projektu tak zapálená, že nechala předchozí práce, a naplno se věnuje jeho rozvoji.

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník