Trápí vás lupy? Přečtěte si, jaké jsou nejčastější příčiny lupů a jak se jich zbavit. Máme pro vás také tipy na účinné šampony proti lupům.

Nepříjemné lupy patří k častým vlasovým problémům. Lidská pokožka se stále obnovuje a jinak tomu není ani u vlasové. Běžně nejsou lupy pouhým okem viditelné, když ale dojde k rychlejšímu odlučování šupinek, dají se snadno ve vlasech zahlédnout. Je třeba najít příčinu nadměrného tvoření lupů, může jít o nemoc i o špatný výběr vlasové kosmetiky.

Lupy patří mezi časté vlasové problémy. Běžně se setkáváme s mastnými nebo se suchými lupy.

Lupy patří mezi časté vlasové problémy. Běžně se setkáváme s mastnými nebo se suchými lupy.

Nejčastější příčiny lupů

Existují mastné lupy nebo suché lupy a jejich vznik je ovlivněn nejrůznějšími faktory. Častým příznakem jsou vážnější nemoci, vyvolávající různé stupně olupování. Především se jedná o lupenku, kvasinková onemocnění, stres, poruchy imunity, vši, vrozenou dispozici, ekzémy, plísňové afekce kštice a jiné dermatózy.

Dalšími příčinami lupů se mohou stát také:

  • nevhodně zvolené materiály na pokrývku hlavy (polyamidové příze, vlna),
  • špatné hygienické a stravovací návyky,
  • nedostatečný pitný režim,
  • urychlená keratinizace buněk,
  • antikoncepce,
  • hormonální změna,
  • nevhodné vlasové přípravky.
Suché lupy jsou prevít. Jejich řádění a neschopnost se jich zbavit nám může způsobit stres.

Suché lupy jsou prevít. Jejich řádění a neschopnost se jich zbavit nám může způsobit stres.

Jak se zbavit lupů?

Lupy ve vlasech jsou hlavně estetickým problémem a pokud se jich člověk nemůže lehce zbavit, mohou vyvolávat stres. Za prvé můžete navštívit lékaře, kde půjdete na podrobné vyšetření a na prohlídku stavu vlasového porostu a pokožky. Lidé si dělají různé domácí zábaly na vlasy. Zde si dávejte pozor na olejové a majonézové druhy, protože dojde k opačnému efektu, tedy posílení výskytu lupů. Násilím nesundavejte šupinatějící kůži, neškrábejte postižená místa a během péče o vlasy myslete na šetrné mytí. Nejpopulárnějšími metodami je aplikování speciálních šamponů na lupy. Tato vlasová kosmetika je běžně dostupná a používá se stejně jako obyčejný šampon. Ceny jsou rovněž přiměřené – záleží na vybraném druhu a výrobci.

Tipy na šampony proti lupům

Jednou z příčin lupů tvoří špatné vlasové přípravky. Jak je poznáte? Po aplikaci vás například začne svědit pokožka. Nevhodné přípravky na vlasy budou více vysoušet, pokožka se stane dehydrovanou a následně očekávejte odlupování kůže a svědění. Vysoušení způsobuje i časté barvení nešetrnými barvami s vysokým obsahem peroxidu. Vlasy myjte podle potřeby a při svědění je pravidelně kartáčujte. Používejte šampony na lupy v dostatečné kvalitě od ověřených výrobců.

Šampony, které účinně odstraňují lupy

Sebamed šampon proti lupům nemá žádné alkalické složky ani mýdlo. Užívá se pro mastnou a normální pokožku hlavy a hlavně odstraňuje mastné lupy. Aktivní ingrediencí je Piroctone Olamine, zajišťující jemné odstranění lupů. Obsahuje zjemňující a hydratační přísady.

Sebamed šampon proti lupům se používá pro mastnou a normální pokožku hlavy. Odstraňuje hlavně mastné lupy.

Sebamed šampon proti lupům se používá pro mastnou a normální pokožku hlavy. Odstraňuje hlavně mastné lupy.

Vichy Dercos šampon proti lupům na citlivou pokožku voní květinově a má formuli bez sulfátů. Postará se o jemné mytí vlasů a vlasy budou hebké. Obsažený Pirocton Olamin je účinnou aktivní látkou proti lupům, díky ní se omezí množení kvasinky Malassezia. Dojde k regulaci olupování epidermis.

Vichy Dercos šampon proti lupům eliminuje lupy už po týdenním používání.

Vichy Dercos šampon proti lupům eliminuje lupy už po týdenním používání.

Zdroj obrázků: FL, Sebamed, Vichy

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník