Vlasová kosmetika problémy s vlasy jenom zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, nebo třeba krásné dlouhé vlasy až po zem, potřebují především výživu zevnitř!
Vlasová kosmetika problémy s vlasy jenom zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, nebo třeba krásné dlouhé vlasy až po zem, potřebují především výživu zevnitř!

Vlasy až na zem? Leda tak bez stresu a hladovění!

Vlasová kosmetika problémy s vlasy jenom zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, nebo třeba krásné dlouhé vlasy až po zem, potřebují především výživu zevnitř!

Nic proti moderní vlasové kosmetice a díky za ní! Ale pokud chcete mít krásné vlasy doopravdy, musíte jim dopřát psychickou pohodu bez stresu, kvalitní výživu a hlavně žádné hladovění. Vlasy až po zem, a můžete to to klidně brát i jenom jako přenesenou touhu pro krásných zdravých vlasech, vám bez splnění těchto podmínek nikdy nenarostou. Často bývají právě vlasy prvním ukazatelem toho, že něco není s naším tělem v pořádku a že jej nekrmíme tak, jak bychom měly, nebo že nejsme zrovna v nejlepší psychické pohodě.

Krásné a zdravé vlasy potřebují výživu zevnitř a život bez stresu.
Krásné a zdravé vlasy potřebují výživu zevnitř a život bez stresu.

Vlasy umí mluvit o tom, co našemu tělu chybí!

Třepí se vám konečky vlasů? Pokud nejde o mechanický problém, čili pokud se svými vlasy zacházíte šetrně a neničíte je příklad během česání či jiné úpravy, je to problém výživy. Vaše tělo trpí nedostatkem vitamínu A a také beta karotenu. Pokud vaše vlasy vypadají nezdravě a jsou bez lesku, potřebují vitamín E a zinek.

Kde je najdeme? Vitamín A se nachází v načervenalých plodech rostlin nebo v kořenech. Obsahuje jej např. mrkev nebo rajčata. S další rostlinné stravy pak vojtěška, špenát, vodnice, mango, petržel nebo čerstvé meruňky. V živočiších potravinách se nachází především v telecích játrech. Dále pak jej obsahuje tuňák nebo treska.

Po jakých potravinách sáhnout, když potřebujeme vlasům dodat vitamín E? Vitamín E obsahují obilní klíčky, ořechy, sojové boby, rostlinné oleje, listová zelenina (zelená), vejce, obiloviny a především celozrnná mouka a také ryby.

Důležitým zdrojem pro zinek jsou mořské plody – především ústřice. Z dostupnějších a našich zdrojů je to  hovězí maso, vepřové maso a drůbeží, játra. Dále pak vejce, mléko a mléčné výrobky. Právě živočišní potraviny obsahují zinek v pro tělo lépe vstřebatelné formě, než je zinek z rostlinné stravy. Přesto však můžete zinek přijímat také v celozrnných obilovinách, luštěninách, obsahují jej ořechy a semínka.

Vaše vlasy umí povídat o tom, čím je krmíte! Bez správné výživy nebudete mít nikdy krásné a zdravé vlasy!
Vaše vlasy umí povídat o tom, čím je krmíte! Bez správné výživy nebudete mít nikdy krásné a zdravé vlasy!

Jak poznáte, že jsou vaše vlasy vyhladovělé? Začnou se vám lámat, vypadávat, mění barvu a jsou extrémně suché. V tomto případě se rozhodně zamyslete nad tím, jestli vám dieta za to stojí. To že shodíte pár kil nemusí ve výsledku ještě znamenat, že budete vypadat lépe. Nedostatek energetického příjmu a především bílkovin ve stravě se okamžitě projeví na negativním vzhledu vašich vlasů, ale také pleti nebo nehtů. Být hubená rozhodně není totéž, jako být krásná! Víte, že pokud to z hladověním budete přehánět, můžete začít dokonce plešatět? Není to žádné strašení, ale fakt! Jezte dostatečně, zdravě a vyváženě, a raději než na diety se zaměřte na pohyb. Nemusíte hned běhat nebo posilovat, bohatě postačí každodenní půlhodinová svižná procházka. A tu zvládnete, i když třeba cestou do práce nebo z ní vystoupíte o tři zastávky dříve a projdete se!

Vlasy až po zem? Ne vždy to jde!

Co potřebují vlasy aby zdravě rostly? Pravdou je, že každý z nás má geneticky dané, jak dlouhé mu narostou vlasy. Někdo prostě vlasy až na zem nikdy mít nebude, protože jeho životnost vlasu, odkdy naroste až po chvíli, kdy vypadne, není tak dlouhá. Avšak růstu vlasu a kvalitě struktury vlasů lze pomoci také výživou bohatou na křemík a také biotin, což je vlastně vitamín H.

Aby vlasy rostly, potřebují správnou výživu bohatou na křemík a biotin, čili vitamín H.
Aby vlasy rostly, potřebují správnou výživu bohatou na křemík a biotin, čili vitamín H.

V jakých potravinách je najdeme? Křemík se v potravinách nachází v podobě kyseliny křemičité. Najdeme jej především v potravinách rostlinného původu, zejména v ceráliích, luštěninách, obecně v zelenině a také v některých bylinkách. Obsahuje jej například kopřiva nebo přeslička rolní. Více křemíku obsahují cerálie bohaté na vlákninu – tedy například oves. Pšenice nebo kukuřice, které mají vlákniny méně, jsou také méně bohaté na křemík. Biotin, čili vitamín H, najdeme v mléku, kvasnicích, obsahují jej žloutky, ledvinky a játra.

Hormonální nerovnováha může být pro vlasy velký problém!

Při hormonální nerovnováze dochází také k zhoršení kvality vlasů, ale především k jejich vypadávání. Hormonální nerovnováha může dokonce i u žen vést k plešatění. Jak ale rovnováhu docílit? Jde o komplexní problematiku, ke které se ještě vrátíme, ale ve zkratce je důležité snížit objem tuku v těle a tedy i příjem nezdravých tuků a začít se zdravě hýbat. Žádné přehnané cvičení – to by mohlo mít opačný efekt, pouze již zmiňovaný zdravý pohyb.

Z hlediska hormonální nerovnováhy jsou obecně a rovněž pro vlasy problematické také potraviny, rostlinného i živočišného původu, ve kterých se nachází zbytky pesticidů, herbicidů, insekticidů nebo růstových hormonů. Nedělejte si iluze, že v biopotravinách nejsou vůbec, ale rozhodně jich je v nich méně. Ale nejlepší potraviny jsou ty, co si vypěstujete samy bez chemie nebo s minimem postřiků. Kdo něco pěstuje ví, že to není nic lehkého, protože svět je doslova zamořen rostlinnými nemocemi a podobně je tomu u zvířat. Pak je to otázka volby – nechat stromek zahynout, nebo udělat kompromis a co nejméně závadný postřik použít? Ale raději méně hezké jablíčko bez postřiků, než nádherné velké jablko, které dostalo za sezónu více chemického koktejlu, než je pomalu jeho objem.

Vitamíny na vlasy jako prášky? Ano, ale jen jako doplněk ke zdravé stravě!

V nabídkách lékáren naleznete mnoho směsí vitamínů na vlasy. Nebo si svůj vitamínový koktejl můžete udělat i samy, pokud už víte, které vitamíny jsou pro zdraví a krásu vlasů důležité. Avšak vědecké studie se pořád přou o tom, jestli je příjem vitamínů touto formou dostačující. Navíc mi přijde jako nesmysl, jíst „mrtvé potraviny“ bez obsahu vitamínů. Takže rozhodně začněte tím, že vitamíny a minerály, které vaše vlasy potřebují, zařadíte do své stravy. A vitamíny v prášcích si  nechte jen jako doplněk stravy. Potravinové doplňky pro vlasy sice mají určitý účinek, ale zdaleka ne takový, než když potřebné živiny dodáváte vlasům ve správně volené zdravé stravě.

Pro krásné vlasy se musíte naučit správně nakupovat. Jezte zdravě a kupujte zdravé potraviny v bio kvalitě.
Pro krásné vlasy se musíte naučit správně nakupovat. Jezte zdravě a kupujte zdravé potraviny v bio kvalitě.

Krásné vlasy bez stresu – jde to?

Když někdo přijde na to, jak „léčit“ civilizační nemoc stres, rozhodně za to dostane Nobelovu cenu. Mnoho nemocí je jen důsledkem našeho dlouhodobého života s tímto prevítem. A stres je také tím, kdo se podepisuje na kvalitě našich vlasů, jejich vypadávání nebo předčasném šedivění. Bránit se stresu pomocí farmaceutik raději nezkoušejte! Je to sice velký trend dneška, vše léčit práškami, ale závislost na prášcích může vzniknout velice snadno, navíc mohou se podepsat také na naší postavě a velice těžko si od nich odvykáte. Bohužel opět musím doporučit „nepopulární“ pohyb! Dopřejte si denně relaxační procházku. To je rozhodně jedna z nejdůležitějších věcí. Zapomeňte na víkendové úklidy! Místo toho se vydejte do přírody na výlety, nebo alespoň do města za kulturou nebo na výstavy. Koupejte se ve vaně. Nejlépe při svíčkách a zkuste také aromaterapii s přírodními koupelovými oleji. Rychlá sprcha je o hygieně těla, koupel o hygieně duše. A pak ty z vás, kteří doma mohou mít zvíře, pořiďte si ho. Pejsek pro vás bude znamenat příležitost pro pravidelný pohyb, kočka je zas dokonalé antistresové zvíře. Není nic více uklidňující, než předoucí kočka spící ve vašem klíně. Život s menším stresem znamená rozhodně život s krásnějšími vlasy!

Zdroj obrázků: FL

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.