Vivárium dokáže být koníčkem pro malé i velké. Pro vaše netradiční domácí mazlíčky vytvoří přesně takový biotop, jaký potřebují.

Češi jsou nejen národem kutilů a chalupářů, ale i národem, který doslova bezhlavě propadá svým koníčkům. Čím dál tím více zejména těm chovatelským nebo pěstitelstvím. A nejenže patříme mezi národy s největším počtem v domácnosti chovaných psů nebo koček na obyvatele. Chováme i jiné roztodivné živočichy, nebo propadáme pěstitelských vášním exotických rostlin. Když už nic jiného, máme doma akvárium, chováme osmáky degu, pískomily, nebo si pořizujeme exotické agamy či chameleony. Pokud pak jde o pěstování, propadáme vášni pro pěstování orchideí i masožravých rostlin. A pro mnoho těchto vášní potřebujeme vhodné vivárium. Protřelí „hobbymaniaci“ vědí přesně, o čem je řeč. Ti méně znalí možná vytuší, že tady bude souvislost s akváriem nebo teráriem.

01-vivarium-aquarium

Co je to vivárium? Vivárium je vlastně zařízení, které vám pomůže vytvořit ekosystém pro vaše hobby. Běžně známým typem vivária je akvárium, ve kterém lze chovat sladkovodní i mořské rybičky, případně jiné vodní živočichy. A k tomu třeba i pěstovat vhodné vodní rostliny. I druhý typ vivária je notoricky známý. Je to terárium. Díky němu dokážeme i v domácích podmínkách vytvořit vhodný biotop pro chov plazů nebo obojživelníků. Samozřejmě není terárium jako terárium. Různí živočichové potřebují různé prostředí a jejich požadavkům se při výběru terária vždy přizpůsobujeme. Důležité je znát i jednotlivá doporučení, třeba jaký použít substrát do terária pro toho kterého živočicha. No a víte, že existuje dokonce i hybrid mezi akváriem a teráriem – tzv. akvaterárium? Charakterizuje jej rozdělení prostoru na suchozemskou a vodní část. Takové prostředí potřebují například vodní želvy.

03-vivarium-chameleon

Někdo to rád více zelené, aneb vivárium pro milovníky rostlin

Milujete pěstování zajímavých rostlinek a živočichy, které je obvykle pozřou, ze svých hobby vášní raději vynecháváte? V tom případě je pro vašeho koníčka určené rostlinárium. Jde v podstatě o jakési rostlinné terárium, které má uměle vytvořené klima tak, aby svoji teplotou, vlhkostí i světelným spektrem, vyhovovalo pěstování určitého typu rostlin. Zkuste to třeba s malými odrůdami masožravých rostlin. Když k rostlinkám občas pustíte i běžný hmyz, užijete si skutečně „divokou“ podívanou.

02-vivarium-pavouk

Někdy je však přece jen hezké chov a pěstitelství zkombinovat. Například když se rozhodnete vytvořit ideální prostředí pro chov barevně unikátních tropických žab. Paludárium dokáže vytvořit nejen věrohodné prostředí pro rostliny a živočichy z tropických oblastí, ale i úchvatnou podívanou pro vášnivé chovatele a pěstitele současně.

„Když jsem byl malý, choval jsem pakobylky“

Ano, na to vzpomíná mnoho dnes již dospělých mužů či přerostlých kluků a řada z nich by to ráda dopřála i svým dětem. Vždyť pozorovat pakobylky, strašilky, ale i další hmyz či členovce, dokáže být velice inspirativní. Právě pro jejich chov, včetně chovu různých druhů brouků, švábů, kobylek, pavouků nebo třeba cvrčků, je vhodné insektárium, čili opět vivárium, avšak tentokrát uzpůsobeno našim jiným domácím mazlíčkům.

04-vivarium-rostliny

Speciálním typem insektária je pak formikárium. Možná se vám už dostalo do ruky. Toto vivárium je plně přizpůsobeno pozorování a chovu mravenců. Obvykle je jeho součástí speciální gel, který umožňuje mravencům vytvářet si chodbičky podobně, jak je tomu v prostředí klasického mraveniště. A vy vše můžete zvenčí pozorovat.

♥ TIP

Pro své chovatelské i pěstitelské hobby potřebujete správné vivárium, jeho vybavení i další vybavení. Vše  najdete v nabídce specializovaných obchodů. Takovým jsou i chovatelské potřeby Můj Mazlík.

Zdroj obrázků: FL, koláže ContentPub s.r.o.

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník