Víte, jak důležitý je vitamín B pro vlasy? Podíváme se na všechny B-čka, která naše vlasy potřebují proti vypadávání, šedivění, pro růst i krásu.

To, že vitamín B není jen jeden, ví snad každý. Možná vás ale překvapí, že každý z B-vitamínů má přínos i pro naše vlasy nebo vlasovou pokožku. Krásné a zdravé vlasy bez dostatečného množství jednotlivých B-ček budeme mít jen stěží. Pojďte se podívat, jak nám thiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), kyselina pantotenová (vitamín B5), pyridoxin (vitamín B6), biotin (vitamín B7), kyselina listová (vitamín B9), kobalamin (vitamín B12) nebo kyselina para-aminobenzoová (PABA, též Bx), která rovněž patří do skupiny B-vitamínů, dokážou k dokonalým vlasům pomoci. Problémy s vlasy se často vyskytují jako důsledek narušení různých biochemických procesů. To může vést v krajním případě až k zásadnímu vypadávání vlasů. Právě B vitamíny, spolu s dalšími partnery – vitamíny pro vlasy a minerály pro vlasy, dokážou degradaci naší vlasové pokrývky zabránit. Zajímáte se, jak který vitamín B pro vlasy funguje? Rozebereme si je teď jeden po druhém.

Vitamín B pro vlasy není jen jeden. Pro vlasy je důležitý thiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), kyselina pantotenová (vitamín B5), pyridoxin (vitamín B6), biotin (vitamín B7), kyselina listová (vitamín B9), kobalamin (vitamín B12) i kyselina para-aminobenzoová (PABA – Bx).

Vitamín B pro vlasy není jen jeden. Pro vlasy je důležitý thiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), kyselina pantotenová (vitamín B5), pyridoxin (vitamín B6), biotin (vitamín B7), kyselina listová (vitamín B9), kobalamin (vitamín B12) i kyselina para-aminobenzoová (PABA – Bx).

Thiamin (vitamín B1) – vitamín B pro vlasy lesklé a kvalitně tlusté

Vitamín B1, nazývaný rovněž thiamin, je vitamínem, který dodá správnou výživu vlasovým folikulům. Takto dobře vyživené vlasy rychleji rostou a současně je ovlivněna i jejich tloušťka. Vlasy jsou silné, nemusíte bojovat s jemnými vlasy. Současně jsou krásně lesklé.

Riboflavin (vitamín B2) – vitamín pro dobře prokrvenou pokožku hlavy

Vitamín B2, známý pod názvem riboflavin, dokáže napomoci lepší cirkulaci krve a to i ve vlasové pokožce. Díky tomu jsou pak naše vlasy kvalitnější a rychleji rostou. O Riboflavinu se ví, že dokáže dokonce i opravovat poškozenou DNA. Takže mnohdy pomůže zvrátit i problémy, v jejichž vyřešení jsme již nedoufali.

Niacin (vitamín B3) – nakrmí hladové vlasové kořínky

Rovněž vitamín B3, čili riboflavin, je dobrým partnerem pro naše vlasy. Má schopnost rozšiřovat cévní kapiláry a tím zlepšovat cirkulaci krve ve vlasové pokožce. K čemu nám to je už víme: vlasy jsou zdravější a rychleji rostou.

Kyselina pantotenová (vitamín B5) – méně šedin, více vlasů

Vitamín B5, známy jako kyselina pantotenová, kromě již pro B vitamíny tak tradiční pomoci s bojem proti vypadávání vlasů nabízí ještě další významný benefit. Dostatek tohoto vitamínu zaručí, že vaše kadeře nezačnou předčasně šedivět. Příznivě totiž proti němu působí.

Vitamíny řady B jsou vitamíny mladí i pro naše vlasy.

Vitamíny řady B jsou vitamíny mladí i pro naše vlasy.

Pyridoxin (vitamín B6) – vitamín pro dokonalou barvu vlasů

Velice podobný účinek na náš organismus má i vitamín B6pyridoxin. Kromě toho, že napomáhá proti vypadávání vlasů, podílí se i na vytváření vlasového pigmentu melaninu, který dává našim vlasům jejich přirozenou barvu.

TIP

Zajímáte se o novinky v oblasti zdraví a krásy? Čtěte top magazín Zdraví a krása >>

Biotin (vitamín B7) – pomocník pro zdravé vlasy a vlasovou pokožku

Tento vitamín, B7 nebo také biotin, je vitamínem podílejícím se na přirozeném vytváření vlasu. Ovlivňuje však nejen skladbu vlasů, ale i kvalitu vlasové pokožky nebo našich nehtů.

Kyselina listová (vitamín B9) – není to jen „těhotenský“ vitamín, ale pomáhá i vlasům

Kyselina listová neboli vitamín B7, je doslova zprofanovaným těhotenským vitamínem. Avšak pro naše tělo je důležitá nejen pro správný vývoj plodu. Tím, že se podílí na růstů tkání a ovlivňuje správné dělení buněk, je důležitá i pro vývoj pokožky vlasů, růst vlasů a vedle toho i nehtů. Je to rovněž dalším bojovníkem proti šedivění mezi B vitamíny.

Kobalamin (vitamín B12) – pro vlasy které rostou a nepadají

Pokud padání vlasů nahradí jejich schopnost růst, může vám scházet vitamín B12 nazývaný i kobalamin. Tento vitamín je důležitý pro proces bunečního metabolismu i pro replikaci DNA. Jak to souvisí s vlasy? Ty vznikají právě rychlým dělením buněk.  A pokud začne naše tělo trpět nedostatkem B12 vitamínu, tento proces se zpomalí nebo dokonce zastaví. Vlas pak přestane růst a vypadne.

Padání vlasů i předčasné šediny mnohdy signalizují nedostatek vitamínů B.

Padání vlasů i předčasné šediny mnohdy signalizují nedostatek vitamínů B.

Para-aminobenzoová kyselina (PABA) – další sparing partner proti vypadávání vlasů i šedivění

Kyselina para-aminobenzoová, známá i jako kyselina 4-aminobenzoová nebo Vitamin Bx, je méně známým vitamínem skupiny B. Pro naše vlasy je však neméně důležitá jako ty ostatní a to i přesto, že není oficiálně jako vitamín klasifikována. Mezi symptomy nedostatku PABA patří mimo jiné sklerodermie, čili předčasná tvorba vrásek, vertigo a pokud jde o vlasy tak předčasné šedivění vlasů. Jako součást B-vitamínové kúry pro vlasy se používá proti jejich vypadávání i proti šedivění.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník