Hledáte kreativního svatebního fotografa? Martin Holík je fotograf z Olomouce, který ví, jak mají vypadat skvělé svatební fotografie.

Fotograf Martin Holík je kreativní svatební fotograf, jehož fotky již potěšily nejedny novomanžely. Martinovi fotografie se líbí i mne osobně. A i když jsem se sním setkala původně u focení zcela jiné události, nakonec jsme spolu probírali právě jeho práci týkající se focení svateb.

V červnu jsme potřebovali fotit kadeřnický salon v Olomouci, našemu fotografovi vypovědělo službu auto a tak nezbývalo nic jiné, než zadat do Googlu obligátní spojení – fotograf Olomouc. Díky tomu jsem teď mohla dát dohromady pár skvělých rad od zkušeného olomouckého fotografa, jak se připravit na svatební focení. Shrnula jsme je do několika stručných bodů, které vám jak doufám poslouží jako skvělý návod při přípravě na svatební focení.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Olomoucký fotograf Martin Holík radí, jak se připravit na svatební focení

1. Vyberte si fotografa pečlivě

Svatební fotografie jsou vzpomínka na celý život a proto by se měl fotograf umět strefit do vašeho vkusu. Dnes mají fotografové facebooky či webové stránky a tak není problém podívat se, jestli vám styl svatebního fotografa sedí či nikoliv. Martin Holík radí, nebát se vytipovanému fotografovi popsat svoji představu a třeba jej požádat o další ukázky fotek, které by této vaší představě odpovídaly. Je totiž dost možné, že fotograf má za sebou přesně takovou práci, kterou si představujete, jen tyto fotky zatím nikde veřejně nepublikoval.

2. Předsvatební schůzka s fotografem by měla být pravidlem

Vidět se s fotografem poprvé u obřadu rozhodně není to pravé. „Ideální je předsvatební schůzka, kde si novomanželé a fotograf domluví veškeré podrobnosti – od místa pro focení, rozsahu focení až po finanční náročnost focení,“ říká Martin Holík. Schůzka může být osobní, ale vše lze v podstatě vyřešit také po mailu nebo třeba přes Skype či komunikací na Facebooku. Martin Holík se sice běžně prezentuje jako fotograf Olomouc, ale běžně fotí svatby i další události i na opačném konci republiky a zde by byly osobní schůzky před focením dost nepraktické. Vše lze ale domluvit i vzdáleně na tzv. online schůzce.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

3. Na detailech záleží!

Asi každá nevěsta dlouho uvažuje nad výběrem svatebních šatů, bot či kytice. Netřeba ale zapomenout, že to neděláme jenom pro celkový efekt na svatbě, ale také pro to, aby nám ze svatby vznikly krásné fotky. Barevně by měl s nevěstou ladit i novomanžel. Kytice nevěsty, různé doplňky – třeba jen kapesníček v saku novomanžela – by měly ladit s celkovou výzdobou svatby. „Když vše stylově a barevně ladí, jsou fotky o to povedenější,“ konstatuje svatební fotograf Martin Holík.

4. Dobrý make-up nevěsty je základ!

Hezké svatební šaty a hezký svatební účes je pro nevěstu samozřejmostí. Často se ale zanedbá make-up. I ten by měl být před svatbou svěřen profesionálům. Možná váš osobní výtvor vypadá v zrcadle dobře, ale je vhodný i na fotky? Viděla jsme řadu nevěst, kterým se nedalo nic vytknout, ale na fotkách nic moc Vše pokazil make-up. Někdy méně výrazný, než se žádalo, jindy naopak přehnaný nebo neladící s celkovým stylem nevěsty.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

5. Pudřenka je nutnost!

I když dobrý fotograf umí ještě i po focení provést s fotkami zázraky, není na škodu mít při focení v pohotovosti pudr. Zejména když se fotí v létě, je třeba poněkud zkrotit přírodu. „Rozhodně je levnější koupit si kvalitní pudr, i když jej běžně spíše nepoužíváte, než pak žádat fotografa o úpravu velkého množství fotek, kde se obličej příliš leskne,“ směje se Martin, když probíráme otázku make-upu u nevěst.

5. Jak vše kolem focení zvládnout?

Rozsáhlé svatební focení fotograf často realizuje s asistentem. Není ale na škodu, když nevěsta a ženich pověří některého ze svatebčanů koordinací focení. Optimální je, aby se tato osoba zúčastnila i předsvatební schůzky s fotografem. Koordinátor pak hlídá, aby při prvním polibku nestál někdo fotografovi v záběru, pošeptá nevěstě a ženichovi vzkaz od fotografa – třeba že by nebylo od věci pro fotografie polibek ještě jednou zopakovat, zajistí shromáždění svatebčanů a jejich výběr pro hromadné focení s nevěstou a ženichem či odvoz ženicha a nevěsty na místo focení stylizovaných fotek s fotografem.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

6. Focení ženicha a nevěsty je lepší autentické ve svatební den

Každý fotograf má ohledně stylizovaných fotek novomanželů jiné preference. Někdo raději fotí mimo svatební den, jiný fotograf doporučuje focení v den svatby, kdy pak snímky mají větší autenticitu a dýchá z nich ta správná atmosféra. Důležité je však především dopředu určit místo, kdy se tyto stylizované fotografie budou fotit. Nemusíte vybírat jenom extrémně vyšperkované exteriéry nebo interiéry. „Ošoupané zdi, omšelá architektura nebo třeba industriální prostředí mohou udělat jako pozadí pro focení daleko lepší službu,“ konstatuje podle svých bohatých zkušeností olomoucký fotograf Martin Holík.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

7. Kolik toho fotit?

Mnohdy se ženich a nevěsta rozhodují, jestli si profesionálním fotografem nechat nafotit jenom stylizované fotografie a zbytek obřadu, nebo alespoň  zábavu po obřadu, nechat na někom z rodiny a ušetřit. Já osobně bych nešetřila. Zažila jsem, že fotograf-amatér nakonec nic nenafotil. Fotky byly rozmazané, došla baterka, ztratila se paměťová karta… Toto se profesionálovi rozhodně nestane a na všechny podobné nehody je připraven. Riskovat, že vám ve vzpomínkách bude chybět velká část vašeho svatebního dne se nevyplatí.

8. Oplatí se do svatebního fotografa investovat tisíce?

Fotograf z Olomouce, Martin Holík, tvrdí, že se mnohdy zpětně setkal s tím, že mu novomanželé děkovali za své vlastní rozhodnutí, do fotografií trochu zainvestovat. Právě fotografie jsou totiž tou nejlepší vzpomínkou na tak významný den v životě, jakým je svatba. V paměti vzpomínky blednou, video není vždy po ruce a jeho sledování je náročné na čas, ale fotografie jsou tím, k čemu se dokážeme po celý život vracet. Navíc v poslední době je zvykem nechat si z nejlepších svatebních fotek vytvořit fotoknihu a obdarovat jí nejbližší rodinu – rodiče, sourozence nebo prarodiče. Dobré fotografie jsou také důležité pro to, abyste si byli o svém svatebním dnu schopni udělat hezkou webovou stránečku nebo blog.

Fotograf Olomouc – Martin Holík

Fotograf Olomouc – Martin Holík

9. Ceny svatebních fotografů nejsou přemrštěné!

Nejenže musí fotograf na svatbě strávit mnoho hodin, velký čas mu zabere také příprava na samotné focení a pak následná úprava svatebních fotografií či jejich třídění. V řádu pak může na fotkách z vaší svatby strávit třeba i čistý pracovní týden. To vše se pak odráží v ceně focení. Aby byly obě strany spokojené, je třeba se o celkové ceně za focení domluvit už na předsvatební schůzce. Pokud pak jako novomanželé budete mít na fotografa další požadavky, je třeba počítat s dalšími příplatky. Od dobrého fotografa ale rozhodně stojí za to!

10. Dohodněte se s fotografem dopředu, jak bude vypadat výstup z focení

I když je dnešní svět digitální, je lepší se s fotografem domluvit, že vám rovnou část fotografií dodá vytištěných. Počítejte s fotografiemi pro sebe i pro nejbližší rodinu. Zamyslete se, jestli nemáte zájem o několik velkoformátových fotek, které si dáte zarámovat na zeď. Nebo požádejte fotografa o snímky, které jsou vhodné na obálku fotoknihy či na titulní stránku webové stránky o vaší svatbě. „Fotograf je pro vás umí zajímavě upravit a efekt je pak mnohem lepší,“ dodává fotograf Martin Holík.

Zdroj obrázků: fotograf Olomouc – Martin Holík

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník