Jedním z důležitých minerálů pro vlasy je selen. Aplikovaný zejména vnitřně napomáhá růstů vlasů, v šamponech funguje proti lupům.
Jedním z důležitých minerálů pro vlasy je selen. Aplikovaný zejména vnitřně napomáhá růstů vlasů, v šamponech funguje proti lupům.

Selen je dobrý pro růst vlasů i proti lupům

Jedním z důležitých minerálů pro vlasy je selen. Aplikovaný zejména vnitřně napomáhá růstů vlasů, v šamponech funguje proti lupům.

Minerál selen není zázračný přípravek, který prořídlou kštici promění ve vlasy, o nichž sní každý kadeřník a  samozřejmě i každý z nás. Když se však budete řídit doporučeními odborníků týkajícím se užívaní selenu, může vám selen pomoci – jako prostředek pro růst vlasů i účinný pomocník proti lupům.

Selen prospívá dámským i pánským vlasů. Podpoří růst a zabojuje proti problémům s lupy.
Selen prospívá dámským i pánským vlasů. Podpoří růst a zabojuje proti problémům s lupy.

Ne každý ví, že vlasy jsou jedním z ukazatelů našeho zdravotního stavu. Zplihlé, rychle se mastící a polámané vlasy, nemusí být jen výsledkem nekvalitní péče, ale mohou signalizovat, že jim nebo celému organismu něco chybí. Jednou z látek, která má na zdraví vlasů zásadní vliv, je i selen.

Kolik selenu naše tělo potřebuje? Záleží především na našem věku.
Kolik selenu naše tělo potřebuje? Záleží především na našem věku.

Všeho přiměřeně –  i selenu

Selen se přirozeně vyskytuje v některých potravinách. Obvykle se dostává z půdy do těla například prostřednictvím obilovin, ale za nejvydatnější zdroj lze považovat mořské ryby a řasy, maso, vajíčka, ale také houby, para ořechy a celozrnné výrobky. Minerál selen je schopný posílit imunitní systém, má kladný vliv na zdraví cév a pomáhá i při léčbě vážných onemocnění jako je rakovina, artritida nebo ateroskleróza. Ale stejně jako u jiných látek, i o selenu platí, že všeho moc škodí. Není vhodné překračovat doporučenou denní dávku (DDD), což je 55 µg (u mužů se někdy doporučuje až 70 µg, u žen 55 µg selenu denně, µg se označuje i jako mcg). Jako doplněk stravy se selen nabízí často v kombinaci se zinkem. I zinek se doporučuje jako minerál proti vypadávání vlasů.

Potraviny bohaté na selen vám zajistí dostatek selenu a nepředávkujete se jimi.
Potraviny bohaté na selen vám zajistí dostatek selenu a nepředávkujete se jimi.

Dlouhodobé předávkování se pozná i nepříjemným pachem úst s nádechem česneku a překvapivě i padáním vlasů. Vlasy totiž negativnější jak na nedostatek, tak na přebytek selenu. Proto je důležité jeho správné dávkování. Selenem se nepředávkujete, když jej budete přijímat v podobě přirozený stravy. Problémem bývají zejména vitaminové a minerální supplementy. Na druhou stranu jen díky nim dokážete řešit akutní nedostatek selenu, protože jeho množství v potravinách lze jen odhadovat podle nutričních tabulek. Skutečný obsah však závisí na formě zpracování potravin, jejich pěstování (či chovu) apod.

1. MedPharma Selen 100 mcg tablety 107 2. Walmark Selen 0.100 mg tablety 100 3. JAMIESON Selen 50 mcg+betakaroten+vit.C a E 4. Nature's Bounty Selen 100 mcg tob.100+20
1. MedPharma Selen 100 mcg tablety 107 2. Walmark Selen 0.100 mg tablety 100
3. JAMIESON Selen 50 mcg+betakaroten+vit.C a E 4. Nature’s Bounty Selen 100 mcg tob.100+20

Potřebují vaše vlasy selen?

Pokud máte zdravé vlasy bez lupů, které se přirozeně obnovují a nadměrně nepadají, selen by byl pro vás pravděpodobně zbytečný. Naopak, pokud je ho v těle příliš, může se na stavu vašich vlasů podepsat i negativně. V případě problémů s vlasy a výskytu lupů je selen naopak vhodným prostředkem, jak kvalitu vlasů zlepšit. Selen má kladný vliv na stimulaci vlasového folikulu a podporuje tak růst nových zdravých vlasů. Pomáhá odstranit také nepříjemné lupy a působí preventivně proti jejich návratu. Proto ho velmi často najdete ve vlasové kosmetice speciálně připravené právě pro problematické vlasy.

1. Vichy Šampon proti lupům pro suché vlasy Dercos 200 ml 2. Vichy Šampon proti lupům pro normální až mastné vlasy Dercos 200 ml
1. Vichy Šampon proti lupům pro suché vlasy Dercos 200 ml
2. Vichy Šampon proti lupům pro normální až mastné vlasy Dercos 200 ml

NÁŠ TIP: Šampon s obsahem selenu – Vichy šampon proti lupům Dercos 200 ml

Šampon pracuje s antirecidivní technologií s disulfidem selenia a cohesylem. Funguje proti lupům a brání jejich opětovnému vzniku. Prodává se ve variantě pro suché vlasy a pro vlasy normální až mastné.

  1. Vichy Šampon proti lupům pro suché vlasy Dercos 200 ml: Cena 335 Kč →
  2. Vichy Šampon proti lupům pro normální až mastné vlasy Dercos 200 ml: Cena 329 Kč →

Na co si dát pozor při užívání selenu

Kromě již zmíněného dodržování doporučené denní dávky není vhodné používat vlasové přípravky se selenem, pokud uplynula jejich lhůta trvanlivosti. Taková kosmetika by naopak mohla být nebezpečná. Pokud si chcete selen doplnit z potravinových doplňků, kontrolujte vždy, jaký je obsah selenu v jedné tabletě.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník