Povídala jsem si s ředitelkou soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards, paní Lucií Záhorcovou ze společnosti Henkel / divize Schwarzkopf Professional.

Aktuální 14. ročník soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards vybere nejlepší kadeřníky roku 2015. O novém ročníku soutěže i ročnících předchozích jsem si povídala s ředitelkou soutěže, paní Lucií Záhorcovou ze společnosti Henkel divize Schwarzkopf Professional. Věděli jste, že posledního ročníku se zúčastnilo 99 kadeřnických salonů s 200 přihlášenými kolekcemi? To a mnoho dalších zajímavých věcí kolem soutěže HDA 2015 se dozvíte z rozhovoru.

Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Rozhovor s ředitelkou soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards 2015 paní Lucí Záhorcovou

14. ročník Czech and Slovak Hairdressing Awards se koná po roční odmlce. Co je důvodem toho, že se loňský ročník soutěže neuskutečnil?

∴ Lucie Záhorcová: O konání soutěže 1x za dva roky jsme se rozhodli již v roce 2012 po Kadeřníkovi roku spojeným se světovou premiérou vlasových trendů Essential Looks. Letos je to tedy již podruhé, co se soutěž koná na dvouleté bázi. Je to koncept, který následují i okolní země. Množství kolekcí, které se nám do posledního ročníku přihlásilo jen potvrzuje, že to byl dobrý krok.

V odborných kruzích je Czech and Slovak Hairdressing Awards vnímána jako nejprestižnější kadeřnická soutěž a to nejen v Česku a na Slovensku. Jak velkou účast ze strany kadeřníků letos ve 14. ročníku soutěže očekáváte?

Lucie Záhorcová: Dle informací z regionů odhadujeme účast vysokou. Zájem o soutěž každoročně stoupá a těší nás, že se do Kadeřníka roku hlásí stále více nových tváří. V minulém ročníků jsme dosáhli historického rekordu v počtu přihlášených salonů (99), jejichž kadeřníci zaslali přes 200 kolekcí. Ambicí je samozřejmě toto číslo nadále zvyšovat.

Přestože vidím, že je ze strany kadeřníků a kadeřnických salonů čím dál tím větší zájem o pánskou klientelu, je to poznat i na počtu přihlášených prací od soutěže? Nepokulhává právě tato kategorie co do dostatečného množství konkurujících si přihlášených prací?

Lucie Záhorcová: Je to přesně naopak, nárůst  počtu pánských kolekcí je tak dramatický, že právě v této kategorii probíhá největší souboj o nominace. Dámských kolekcí je samozřejmě pořád více, ale jsou rozdělené do regionálních podkategorií, zatímco pánská komerce je jedna pro obě země.

Je v soutěži Czech and Slovak Hairdressing Awards kategorie, o kterou je větší zájem než o ostatní?

Lucie Záhorcová: V posledních letech je to především již zmíněná kategorie Pánský komerční účes. Jen v minulém ročníku došlo k dvojnásobnému nárůstu počtu kolekcí. Je to dáno jasným trendem posledních let, kdy se pánská klientela stává významnou součástí kadeřnického byznysu.

Hlásí se u nás do soutěže především ostřílení kadeřníci nebo se kvalitní práce najdou i mezi mladými kadeřníky?

Lucie Záhorcová: Říká se, že vždy je těžší vítězství obhajovat než ho získat… Proto je přirozené, že ostřílení kadeřníci a především vítězové časem soutěž opouští a předávají pomyslné žezlo novým tvářím. A tak je to asi správné. Na trhu je mnoho šikovných kadeřníků, o kterých se zatím nemluví. A my jsme tu proto, abychom ten skrytý talent ukázali světu a pomohli zviditelnit nadějné kadeřníky jak v profesním světě tak u veřejnosti.

V čem bývá největší slabina do soutěže přihlášených prací?

Lucie Záhorcová: Někdy mají kadeřníci tendenci fotky „vyšperkovat“. Ať už se jedná o výrazné pozadí, rušivé doplňky nebo viditelné úpravy fotografií, vždy to samotné práci ubere potřebné body. Všichni soutěžící by měli především myslet na to, že se jedná o kadeřnickou soutěž a samotná „kadeřničina“ má v hodnocení 80ti procentní váhu. Mnohem důležitější je kreativita, nápad, čistota střihu, kvalita barvy…

Jaký je časový harmonogram 14. ročníku soutěže HDA?

Lucie Záhorcová: Na Kadeřníkovi roku intenzivně pracujeme už od června 2015, kdy se připravoval PR plán, přihlášky, pravidla… Nyní je práce na straně kadeřníků, kteří mají do konce roku 2015 čas na zaslání prací k nám do společnosti. A potom už je zase práce na nás – očíslovat jednotlivé práce alfanumerickými kódy pro zachování objektivního a nezávislého hodnocení, sestavit novinářskou a odbornou porotu, uskutečnit na konci ledna porotcovské dny a v 2. týdnu v únoru tiskovou konferenci. A potom se až do 16. dubna točí vše kolem příprav na samotný galavečer.

Uprostřed – Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Uprostřed – Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Kdo je podle vás největší hvězdou soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards všech předchozích ročník, která vyrostla právě díky této soutěži?

Lucie Záhorcová: Prostřednictvím soutěže hodně vyrostl Michal Zapoměl, určitě si všichni pamatují na jeho kolekci, která sklidila potlesk ve stoje – to se v dalších ročnících už neopakovalo. Dále je to určitě Jana Burdová, která je takovou „matadorkou“ soutěže a zaslouženě si odnesla tři vítězství a nejvyšší cenu Síně slávy. Ale je to i mnoho dalších kadeřníků, kteří i přes to, že nezískali cenu nejvyšší, jsou výrazně vidět v jednotlivých kategoriích. Z profesního hlediska si myslím, že díky soutěži „vyroste“ každý – oceněný i neoceněný. Samotné vytvoření kolekce vyžaduje tolik práce a úsilí, že není možné se neposunout.

Členem Síně slávy v rámci soutěže se automaticky stává kadeřník, který v rámci tří ročníků soutěže získal titul Kadeřník roku. Kteří čeští a slovenští kadeřníci již dosáhly tuto metu?

Lucie Záhorcová: V současné době je to Jana Burdová, která získala tři celková vítězství. A čestným členem síně slávy je i Jan Špilar. 

Co čeká vítěze jednotlivých kategorií a absolutního vítěze po soutěži? Získává od organizátora soutěže, společnosti Schwarzkopf Professional, která je divizí společnosti Henkel, nějakou podporu a zázemí pro svůj další rozvoj nebo pro prezentaci své práci třeba na mezinárodních soutěžích?

Lucie Záhorcová: Snažíme se vítěze prezentovat jak na mezinárodním, tak domácím poli. Spolupracujeme s jinými zeměmi, které pořádají Kadeřníka roku a vítězové se většinou účastní odborných porot během porotcovských dní. Rozhodně jsou vítězové jednotlivých kategorií prezentováni v médiích, dozvídá se o nich laická i odborná veřejnost. Snažíme se o úzkou spolupráci v oblasti PR, vzdělávání a samozřejmě má vítěz možnost vytvořit vlastní autorskou show na následujícím slavnostním galavečeru.

Schwarzkopf Professional Hairdressing Awards probíhá i v dalších zemích světa. Ve kterých konkrétně?

Lucie Záhorcová: Soutěž se pořádá v mnoha zemích po celém světě – pro příklad je to kolébka soutěže Anglie, dále Francie, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Holandsko, Rusko, Austrálie, Nový Zéland nebo Kanada.

Bude vyhlášený 14. ročník soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards v něčem výjimečný?

Lucie Záhorcová: Pro mě je každý ročník něčím výjimečný a věřím, že tomu nebude letos jinak. Těšíme se do nového prostoru ve Forum Karlín, na skvělý program, opět unikátní vlasové show… A uvidíme jaká překvapení nás letos čekají.

Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards (Henkel / divize Schwarzkopf Professional)

Kdo je Lucie Záhorcová

Lucie Záhorcová působí ve společnosti Henkel / divizi Schwarzkopf Professional na pozici Manažerky vzdělávání a partnerských eventů od roku 2010. Kromě vzdělávání a organizace eventů (roadshow, kongresy, Kadeřník roku) je zodpovědná za klientský časopis VOICE a další projekty v oblasti rozvoje spolupráce s kadeřnickými salony. První roční soutěže organizovala v roce 2011. V roce 2012 získala možnost spojit galavečer Kadeřníka roku se světovou premiérou vlasových trendů Essential Looks, kterého se v Praze zúčastnilo přes 1500 kadeřníků ze 43 zemí světa. Od roku 2013 je zodpovědná jak za Českou republiku tak Slovensko. Do Schwarzkopf Professional přešla z Letiště Praha, kde působila jako Event Manažerka zodpovědná za klientské akce v prostorách Letiště Praha a mezinárodní konference. Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě.

Zdroj obrázků: archiv Lucie Záhorcová, poskytl Blue Gekko

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník