Věděli jste, že i člověk pelichá podobně jako naši domácí mazlíčci a zvířata obecně? Padání vlasů ale nemusí být přirozené. Co o něm ještě nevíte?

Ochlupení u člověka a ani jeho sezónní změny nedosahují u člověka zdaleka takové rozměry, na jaké jsme zvyklí u zvířat. Možná proto jste si ještě nikdy nevšimli, že i ochlupení u člověka, a tedy i vlasy, vypadávají a rostou v různých obdobích roku jinak. Padání vlasů a ochlupení má podobné cykly jako u zvířat. Na jaře zvířata pouští srst, pelichají, a člověk je na tom stejně. Ten samý proces se děje ješě intenzivněji na podzim, ale vypadávající ochlupení je nahrazeno kvalitnějším.

Kolísání množství ochlupení, jeho růst i vypadávání, se u lidí projevuje nejmarkantněji na vlasech, ale také například na bradě nebo vousech u mužů. Možná trochu překvapivě dochází k největšímu padání vlasů a ochlupení na konci léta a začátkem podzimu, na přelomu srpna a září. Tehdy se naše tělo zbavuje méně kvalitních letních vlasů a chlupů. Je to stejné jako u zvířat, kdy se tento proces nazývá línání. Zvířata línají, aby letní srst nahradili kvalitnější zimní.

Padání vlasů postihuje muže, ale také ženy.

Padání vlasů postihuje muže, ale také ženy.

V čase se mění také rychlost růstu vlasů. Vlasy i vousy rostou nejrychleji v lednu, naopak nejpomaleji v červnu. Ovlivňuje to hladina tzv. androgenu. Samozřejmě různé individuální odchylky jsou možné.

Co dělat proti padání vlasů?

Přirozené padání vlasů je normální proces obnovy vlasů a téměř jej ani nepostřehneme. Pokud nám  ale vlasy z různých příčin padají více, než je zdrávo, je čas začít především se správnou vlasovou kosmetikou. Podívejte se na kosmetiku proti padání vlasů, která vám může pomoci.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník