Velice často nám roky přidávají právě naše vlasy – nesprávná barva nebo volba účesu. Cesta k omlazení vede skrz správný výběr účesu a péči o vlasy.

Od puberty pečujeme o svoji pleť. Ve čtyřiceti nemusí být na naší obličeji po vráskách ani památky. Dokonce ani v padesáti. Proč tedy vypadáme čím dál starší? Hledáme další zázraky pro omlazení – krémy, kúry nebo dokonce zákroky plastického chirurga. Přitom ale problém může být prostý: omlazení možná potřebuje pouze náš účes a naše vlasy. A nemyslím tím jen obarvení šedin! Pojďte se podívat na to, co děláme nejčastěji špatně! Jak si vybrat účes, který nás omladí a jak řešit problémy s vlasy, které nás dělají staršími? Správná péče o vlasy vám a vhodný účes vám odepíšou z občanky třeba i 15 let!

Správný účes a zdravé vlasy jsou nejrychlejším omlazením, které nám v občance odepíše i několik pětiletek!

Správný účes a zdravé vlasy jsou nejrychlejším omlazením, které nám v občance odepíše i několik pětiletek!

Omlazení není bez správné volby barvy vlasů vůbec možné!

Prvním příznakům stárnutí vlasů je šedivění, ale mnoho žen si ani nemá šanci všimnout, že už šediví. Řada z nás se barví na blond už od střední, mnohé nosíme barvu na vlasech už řadu let. Často už ani neznáme svoji přirozenou barvu vlasů. Na odrostech šedivění dlouho nepoznáte. To už musíte mít šediny v pokročilém stádiu. Navíc, i ty z nás, které se pravidelně nebarví, jakmile se objeví první šediny, rychle s barvením začínáme. Takže šediny nejsou to, co nás dělá staršími. Proti těm umí bojovat snad každá. Ale omlazení často potřebuje právě barva, kterou si na barvení vlasů zvolíme.

Odborníci přes barevnou typologii říkají, že věk nám přidává jak příliš tmavá, tak příliš světlá barva vlasů. Cestou k omlazení je volba správné barvy, ale i její vhodná intenzita. Zatímco v mladším věku si můžeme dovolit s barvou vlasů více experimentovat, tajemstvím omlazení ve vyšším věku je právě nalezení přirozené barvy pro vlasy.

A největší chyby, které děláme při volbě barvy vlasů? Omlazení neprospívají černé a příliš tmavé odstíny. Vizuálně prohlubují mimické rysy i případné vrásky v obličeji. Příliš světlá barva vás zas úplně potlačí. Vizuálně jste téměř neviditelnou. Nejhorší volbou jsou pak různé popelavé odstíny. Dost často padesátnice vyleze z kadeřnického salonu s takzvanou oříškovou barvou. Tato popelavá hnědá vás rozhodně neomladí, naopak!

Trikem pro mladší vzhled je zvolit intenzivní, ale ne příliš tmavý ani příliš světlý odstín. Jednolitá barva není také to pravé. Důležité je ji vystínovat vlasy nejlépe tón v tónu. Monotónnost je totiž na škodu. Žádné radikální melíry vám ale k mladšímu vzhledu nepomůžou. Vlasy je třeba vystínovat speciálními barvícími technikami, které umí napodobit vlasy zesvětlené sluníčkem. Ideální pro omlazení je zjemnit rysy kolem obličeje tón v tónu zesvětlenými prameny. Ale pozor, nesmí vypadat jako prošedivělé prameny!

Související článek

Účesy pro starší ženy

Správná délka vlasů umí omladit rychleji než plastický chirurg!

Kadeřníci stříhají velice rádi. Natož když se v salonu objeví čtyřicátnice nebo padesátnice. Na sportovní krátké střihy jste ale měla věk spíše kolem dvacítky, rozhodně ne teď! I když jste sportovnější typ, je třeba zvážit, jestli s narůstajícím věkem není třeba nechat vlasy raději trochu narůst. Takže ani 40+ rozhodně neznamená, že by se vašim nejlepším kamarádem měly stát kadeřnické nůžky!

Věk přidávají extrémy – čili příliš dlouhé nebo příliš krátké vlasy. K omlazení vede zlat střední cesta. Navíc polodlouhé vlasy jsou neskutečně variabilní. Umí také ukrýt horší kvality pokožky na krku, nebo odpoutat pozornost od rychleji stárnoucího dekoltu. Účesy s ofinou umí zakrýt vrásky na čele a zajímavý styling připoutat pozornost na zdařilý účes a odlákat oči pozorovatelů od symbolů vyššího věku vrytých do naší tváře. Takže pamatujte, že pokud nosíte krátké vlasy, nechat si narůst pár centimetrů navíc je účinnějším omlazením, než návštěva plastického chirurga.

Extrémy se k vyššímu věku nehodí, či už jde o ty krátké nebo dlouhé. Polodlouhé účesy jsou ideální. Pořád atraktivní, variabilní a současně milosrdně ukrývající projevy vyššího věku.

Extrémy se k vyššímu věku nehodí, či už jde o ty krátké nebo dlouhé. Polodlouhé účesy jsou ideální. Pořád atraktivní, variabilní a současně milosrdně ukrývající projevy vyššího věku.

Na kvalitě vlasů záleží při omlazení nejvíce!

Ještě mnohem více, než na volbě barvy či střihu záleží, jakou mají vaše vlasy kvalitu. I kdyby vám bylo pouhých dvacet, vlasy zničené barvením, žehlením, kulmováním, trvalou, fénováním, ale také vlasy se špatnou kvalitou díky nevhodné stravě či nedostatku vitamínů, vás rozhodně neudělají hezkými. Omlazení tedy musí předcházet zlepšení kvality vlasů.

V určitém věku navíc začínáme být znevýhodněné. Kvalita našich vlasů se zhoršuje obecně. Vlasy nám více vypadávají, na jejich špatné kvalitě se může také podepsat užívání léků. Pokud vám vlasy padají, podívejte se na nejčastější příčiny padání vlasů u žen. Nebo se podívejte, které léky můžou způsobit padání vlasů.

Takže jak na omlazení vlasů? V první řadě se ve svém věku soustřeďte na kvalitní vlasovou kosmetiku. Používejte nejen dobrý šampón, ale také kondicionéry, vlasové oleje, zábaly nebo masky na vlasy. Jenomže tady pozor! Kvalitní znamená bez zbytečných chemických látek. Doporučuji vyhnout se vlasové kosmetice obsahující sulfáty, parabeny nebo alkohol. Ty mohou pro stárnoucí vlasy představovat veliký problém. Volte kosmetiku pro vlasy, která místo chemie umí vašim vlasům dodat peptidy, aminokyseliny nebo bílkoviny. Vaše vlasy potřebují omladit nejen na povrchu, ale posílit potřebují také vlasové folikuly, abyste se zastavili s věkem přicházející řídnutí vlasů.

Velký a téměř nevratný problém si můžete způsobit nevhodným a příliš častým barvením. I když je barvení v kadeřnictví zátěží pro naši peněženku, rozhodně jej absolvujte u odborníka alespoň při každém třetím barvení. Nechte si nejen doporučit kvalitní a vlasy nepoškozující barvu, ale také si dopřejte vlasové kúry zlepšující kvalitu vlasů. Při domácím barvení pamatujte, že si nemáte barvit pokaždé celou délku vlasů. Častěji dobarvujte pouze odrosty, nebo barvení kombinujte tak, že čas působení barvy na odrosty je delší, než na zbytek vlasů, kde jen doladíte odstín barvy, která po několika mytích již mohla změnit na světlejší.

Pozor na těsné účesy!

Vyhněte se také různým příliš těsným účesům. Neznamená to, že si z času-na čas nemůžete sepnout culík nebo udělat drdol. Ale pravidelně je rozhodně nenoste. Nikdy byste neměly vlasy namáhat tahem u kořínků. Právě s věkem si můžete způsobit, že vám takto poškozené vlasy už nedorostou.

A nakonec, nezapomeňte na zdravou výživu. Diety vás rozhodně neomladí! Rozhodně ne ty drastické. A nejenže vám poškodí vlasy, ale můžou také zásadně podlomit vaše zdraví. Místo hladovění a držení hloupých diet začněte sebe i své vlasy zdravě živit!

Chraňte své stárnoucí vlasy před sluncem!

Nejen nedostatek vitamínu, hormonální nerovnováha nebo stres přispívají ke špatné kvalitě vlasů. Velkým prevítem je obyčejné slunce. To výrazně přispívá ke stárnutí kůže, ale také vlasů. Vlasy jsou díky slunci suché, poškozené a snadno se lámou. Omlazení musí být vždy spojené s účinnou ochranou vlasů před sluncem. Jak ale na to? Investujte do správných ochranných prostředků – konkrétně do vhodné sluneční vlasové kosmetiky. Měla by obsahovat antioxidanty, biotin, vitamín A a E a umět chránit vlasy před volnými radikály. Stejně tak ale chraňte vlasy před sluncem zevnitř a to již zmiňovanou správnou výživou obsahující potřebné vitamíny.

Omlazení vlasů potřebuje zdravé konečky

Roztřepené vlasy a zúžené vlasové vlákno dávají vlasům nezdravý rozevlátý a přesušený vzhled. Konečky potřebují pravidelně zastřihnout kvalitními nůžkami a to každých 6 až 8 týdnů. Díky této maličkosti vypadají vlasy mnohem lépe a my mnohem mladší.

Ještě jednou o omlazení zevnitř!

I když jsem to již zmiňovala, je třeba na závěr ještě jednou jako velký vykřičník uvést, že vlasy potřebují výživu zevnitř. Vlasy rostou z buněk uložených hluboko pod pokožkou hlavy a stejně tak, jako pro chod našich orgánů, je i pro zdravý růst krásných vlasů zapotřebí především kvalitní výživa zevnitř. Správná strava i pitný režim je pro omlazení a s tím související krásné vlasy základ. Nepatřím mezi příznivce pití vody na litry. Sama dobře vím, že bych svůj život pak proseděla na toaletě a vždy se pousměji nad řečmi o tom, jak někdo pije více než tři litry vody denně. Ale rozhodně se na tekutiny zapomínat nevyplácí a dehydrovaný organizmus se podepisuje také na zhoršování kvality vlasů. Pít je třeba kvalitní vodu a zpestřit si pitní režim můžeme bylinkovými čaji nebo zeleným čajem. K tomu, jaké pití vlasům svědčí nejvíce, se ještě vrátíme v následujících článcích.

Pokud se podíváme na stravu, kterou naše krásné vlasy, jež nám umožní omládnout, potřebují, zaměřte se na příjem Omega-3 mastných kyselin, které jsou například v tučných rybách. Obsahuje je losos, makrela nebo treska. Antioxidanty dodávejte vlasům zevnitř v podobě bobulovin – jezte borůvky, maliny, ostružiny nebo jahody. Postarají se o negativní volné radikály. Proti předčasnému šedivění, ale také proti vypadávání vlasů, dodejte tělu Biotin, čili vitamín H. Najdete jej například v hovězích játrech, ve žloutku, obsahuje jej sója, rýže, mléko nebo pivovarské kvasnice.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník