Docela běžná bylina, potočnice, spolu s jablečným octem, dokáže, že se pro vás mastné vlasy stanou minulostí. Stačí jednoduchý nálev na oplachování!

Možná, že vám potočnice nejdříve nic neřekne, ale je to zcela běžná a dostupná bylinka, kterou není problém si vypěstovat a která dokáže až zázračně odstranit naše problémy s mastnými vlasy. Mastné vlasy se stanou minulostí, pokud si zvyknete pravidelně své vlasy oplachovat odvarem z potočnice a jablečného octu. Ano, na mastné vlasy, se kterými se trápíte možná již léta, platí zcela jednoduchý recept.

Mastné vlasy se mohou stát minulostí. Oplachujte si vlasy nálevem z potočnice lékařské a jablečného octu.

Mastné vlasy se mohou stát minulostí. Oplachujte si vlasy nálevem z potočnice lékařské a jablečného octu.

Mastné vlasy – nálev na oplachování mastných vlasů

Ingredience na jednu dávku:

 • 150 ml vody
 • 1 čajová lžička jablečného octu (cca 5 ml)
 • 500 ml čerstvé potočnice (odhadem měřeno v odměrce)

 

Postup přípravy nálevu na oplachování pro mastné vlasy: 

 • Připravte si očištěnou potočnici, bez zbytků hlíny. Zbavte ji také listů.
 • V hrnci zahřejte směs vody a octu, nechte dojít téměř k varu.
 • Potočnici vložte do mixéru, zalijte zahřátým roztokem vody a jablečného octu. Rozmixujte. Mixujte až 2 minuty.
 • Směs zceďte přes plátno nebo husté síto tak, abyste získali pouhou tekutinu.

 

Návod na použití nálevu pro mastné vlasy: 

 • Vyrobený nálev se na vlasy používá ihned, ještě čerstvý a teplý – tak má nejlepší účinek.
 • Vlasy si nejdříve standardně umyjte a dobře opláchněte.
 • Pak hned do pokožky hlavy začněte jemně vmasírovávat připravený nálev z potočnice a jablečného octu.
 • Masírujte alespoň dvě minuty, pak ještě nechte nálev na pokožce hlavy působit zhruba 10 minut.
 • Následně vlasy a pokožku hlavy opláchněte studenou vodu.

 

Vždy si připravujte čerstvý nálev. Potočnici můžete uchovávat v mrazničce, nejlépe ještě nerozmixovanou. Pro zimní měsíce je možné v mrazničce uchovávat i hotový nálev, který se před použitím pouze zahřeje na teplotu cca 40 až 50 stupňů Celsia. Ale jelikož si potočnice zachová zelenou bylinnou část i v zimě, není problém sbírat potočnici čerstvou. Samozřejmě účinné látky v potočnici jsou v zimě nižší.

Vyhrajte svůj věčný boj s mastnými vlasy přírodní cestou. Mastné vlasy oplachujte nálevem z potočnice a jablečného octu!

Vyhrajte svůj věčný boj s mastnými vlasy přírodní cestou. Mastné vlasy oplachujte nálevem z potočnice a jablečného octu!

Jak nálev na mastné vlasy působí?

V přírodě rostoucí divoká potočnice obsahuje mnoho mineráll a vitamínů, které prospívají našim vlasům i vlasové pokožce. Potočnice zabraňuje nadměrnému maštění vlasové pokožky a tím i vlasů, a spolu s octem dokáže také dokonale odstraňovat všechny zbytky vlasové kosmetiky a stylingu z našich vlasů. Vlasy i pokožka hlavy tak po použití nálevu z potočnice zůstávají naprosto čisté.

Potočnice lékařská

Potočnice lékařská (lat. Nasturtium officinale), které se říká také řeřicha potoční nebo řeřišnice bílá. Jelikož jde o chráněnou bylinu, vypěstujte si ji doma.

Potočnice lékařská (lat. Nasturtium officinale), které se říká také řeřicha potoční nebo řeřišnice bílá, se sice vyskytuje také v přírodě, v Čechách a na Moravě spíše zřídka, na Slovensku velice hojně, ale pozor, v Česku jde o chráněnou bylinu označenou jako „silně ohrožená“, takže kódem C2. Kromě toho bývá potočnice v přírodě často kontaminována potočnicí jaterní, která nám může způsobit vážné zdravotní problémy v podobě nemoci nazývané fasiolóza. Sice při vnitřním požití, což se oplachu vlasů netýká, ale přesto.

Potočnici lékařskou si vypěstujete doma. Sazenice se dají při  troše snahy koupit a pěstovat na zahrádce, nebo také doma v květináči. Pak už můžete potočnici lékařskou nejen využít na boj se svými mastnými vlasy, ale také ji jíst jako velice zdravý salát. Říká se, že ji miloval již Napoleon Bonaparte.

Potočnice lékařská je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 30 až 90 cm. Listy jsou masité a lesklé, často sytě zelené i po celou zimu. Takže nebude problém Potočnici sbírat čerstvou i v zimě, pokud si ji začnete pěstovat. Zkuste jí vytvořit při pěstování doma co nejpřirozenější podmínky. Potočnice lékařská rose v přírodě u pramenů, v příkopech nebo v potocích. Má rada chladnou čirou tekoucí vodu, která je bohatá na vápník.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník