Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards, si se mnou o soutěži povídá již podruhé – tentokrát již po vyhlášení nominací.

S Lucií Záhorcovou jsem si o novém ročníku kadeřnického klání Czech&Slovak Hairdressing Awards povídala před několika měsíci, kdy byl 14. ročník soutěže vyhlášen. Teď již máme za sebou vyhlášení nominací v jednotlivých kategoriích, probíhá hlasování o Cenu veřejnosti v ČR i v SR a čeká se. Čeká se na slavnostní galavečer (16. dubna 2016, Fórum Karlín Praha), kdy budou vyhlášení vítězové jednotlivých kategorií a současně absolutní vítěz posledního ročníku soutěže – Kadeřník roku 2015. Lucii Záhorcovou jsem tedy nyní, kdy už známe nejlepší kadeřníky i kadeřnické týmy oslovila, abychom se pobavily o tom, co letošní ročník soutěže přinesl, jak se kvantitativně změnil zájem o soutěž ze strany kadeřníků i kvalitativně přihlášené práce do soutěže.

Společné momentky z tiskové konference k vyhlášení nominací Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015: zleva topmodelka Pavlína Němcová, Petr Freiberg (Country Managerem Schwarzkopf Professional CZ/SK), Lucie Záhorcová (ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards) a Kadeřník roku 2013 Jan Balcařík.

Společné momentky z tiskové konference k vyhlášení nominací Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015: zleva topmodelka Pavlína Němcová, Petr Freiberg (Country Managerem Schwarzkopf Professional CZ/SK), Lucie Záhorcová (ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards) a Kadeřník roku 2013 Jan Balcařík.

Rozhovor s Lucií Záhorcovou

Dlouho očekávané vyhlášení nominací v soutěži Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015 je za námi. Kolik kadeřníků a kolik salonů se nakonec letos do soutěže celkově přihlásilo? A pokud to srovnáme s předchozími ročníky, vzrostl opět zájem o soutěž?

∴ Lucie Záhorcová: Jsem ráda, že každoročně udržujeme plus minus stejný počet soutěžících salonů, samotných účastníků i soutěžních kolekcí. V některých letech je nadstandardní účast salonů, v jiných letech množství fotosetů. V letošním roce je vidět, že mnoho kadeřníků investovalo maximum času a energie do kategorie, ve které se cítí silní. Toto samozřejmě má vliv na celkový počet soutěžních setů, ale na druhou stranu především na viditelný nárůst kvality přihlášených prací. Což je pro soutěž velmi důležité.

Co čísla podle jednotlivých soutěžních kategoriích? Překvapila Vás některá výrazně větším zájmem ze strany kadeřníků než v předchozích ročnících?

Lucie Záhorcová: Velmi mě překvapila svojí účastí a především vysokou kvalitou kategorie Kolorista roku. I tento rok byla velmi silná kategorie Pánský komerční účes, což je způsobeno stále trvajícím trendem v péči o pánskou klientelu. A určitý vliv může mít i loňské vítězství Jana Balcaříka právě s pánskou kolekcí.

Lucie Záhorcová

Lucie Záhorcová

Jakých největších chyb se v letošním roce dopustili kadeřníci při odevzdávaní svých soutěžních setů? Dá se říct, na co by si v dalších ročnících měli dát pozor? Pokládáte za dostačující kvalitu odevzdávaných prací nejen po stránce kadeřnické dovednosti, ale i po stránce stylingu či provedení fotografií soutěžních prací?

Lucie Záhorcová: V letošním ročníku bylo znát, že se mnoho kadeřníků poučilo z minulých kolekcí a zbytečně nerušily samotné účesy upravovaným pozadím. Co bych vyzdvihla letos jako hodně diskutovaný prvek je černé pozadí. Ne všechny fotografie na něm vyniknou tak, jako by vynikly na pozadí bílem. Obecně však hodnotím kvalitu odevzdaných prací velmi vysoko, což potvrzují i slova zahraničních porotců, kteří staví nominované kolekce na světovou úroveň. Samozřejmě jsou mezi soutěžními sety rozdíly – ať už z hlediska kadeřnické práce, tak celkového dojmu (fotografie, styling…). Potom už je na nenominovaných kadeřnících, aby uznali názor odborné poroty, ocenili úroveň nominovaných kolekcí a sami se nadále posouvali ve své profesi dále. Je to koneckonců pořád soutěž, která má své vítěze i poražené. A byla by škoda, kdyby mezi kadeřníky převládal pocit nepochopení a zklamání nad oslavou a uznáním kreativního kadeřnického umění, které je hlavní podstatou této soutěže.

Na tiskové konferenci a i nyní jste zmínila, že Vás mile překvapuje rostoucí zájem o kategorii Kolorista roku i její úroveň, která je jako jediná svázaná právě se značkou organizátora soutěže. U zahraničních soutěží se setkávám s tím, že je tato kategorie řešená spíše jako proměna a prezentován je stav účesu před a účes po barevné změně. Připadá mi to například z pohledu čtenářů více atraktivní. Nezvažujete do dalšího ročníku podobně přistoupit k této kategorii i v rámci Czech&Slovak Hairdressing Awards?

Lucie Záhorcová: I my máme v rámci této kategorie k dispozici fotografie „před“ a „po“. Zatím je však využíváme pouze při hodnocení poroty pro určení původní barevnosti modelky a ověření, že výsledné barvy nebyly jakkoliv upravovány postprodukcí. Hairdressing Awards má po celém světě jasně daná pravidla, které musí všechny země dodržovat a zde zatím formy „proměn“ u koloristické kategorie nejsou definované.

Jednou ze soutěžních kategorií soutěže je Objev roku (Newcomer of the Year), kam se mohou hlásit mladí kadeřníci se svými kolekcemi účesu bez ohledu na to, zda jde o dámské, pánské, avantgardní nebo na koloringu postavené účesy. Vzhledem k počtu přihlášených prací do této kategorie a jejich úrovně, dokážete říct, jak si stojíme vzhledem ke kvalitě přicházející nové generace kadeřníků?

Lucie Záhorcová: Zrovna Objev roku je kategorií, kde je nárůst kvality prací nejprogresivnější. Připravuji 4. ročník Kadeřníka roku a jen za mé působení v soutěži vnímám obrovský posun v úrovni přihlášených setů. Je mnoho kolekcí, kdy by mladí kadeřníci mohli plnohodnotně konkurovat v komerčních kategoriích. Podívejme se např. na poslední vítězku Objevu roku 2013 Žanetu Lichnovou z Toni&Guy – málokdo by řekl, že se jedná o kolekcí připravovanou „nováčkem“ soutěže.

Tisková konference k vyhlášení nominací Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015: zleva topmodelka Pavlína Němcová, Petr Freiberg (Country Managerem Schwarzkopf Professional CZ/SK), Lucie Záhorcová (ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards) a Kadeřník roku 2013 Jan Balcařík.

Tisková konference k vyhlášení nominací Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015: zleva topmodelka Pavlína Němcová, Petr Freiberg (Country Managerem Schwarzkopf Professional CZ/SK), Lucie Záhorcová (ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards) a Kadeřník roku 2013 Jan Balcařík.

Mezi nominacemi se neobjevilo několik vyhlášených kadeřnických jmen a salonů, třeba i kadeřnických mediálních hvězd. Nezúčastnili se, nebo se prostě jen nedostali mezi nejlepší?

Lucie Záhorcová: Obojí. Mezi soutěžícími se objevila i známá jména, známé salony, ale bohužel se jejich kolekce do nominací nedostaly. Naopak jsou i kadeřníci, kteří se pravidelně účastnili, vítězili, a nyní už pomalu předávají žezlo nové generaci.

Letošní ročník Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015 byl zajímavý i z hlediska výběru porotců. Dá se říct, jak právě složení poroty ovlivnilo kvalitu letošního výběru nominovaných prací v soutěži?

Lucie Záhorcová: Musím říct, že na letošní porotu jsem opravdu pyšná. Dalo hodně práce sestavit odbornou porotu, která by byla složená jak z velkého množství zahraničních vítězů Hairdressing Awards, tak z respektovaných odborníků v oboru. Mám radost, že se nám opět podařilo přivést do Prahy anglického zástupce „kadeřnické Mekky“ Karin Jackson, velmi uznávanou stylistku, majitelku prosperujícího salonu v Londýně a Kadeřnici roku Velká Británie 2007. Vážím si i účasti světové topmodelky Pavlíny Němcově či skvělého návrháře Lukáš Kimličky, kteří jsou oba velmi časově vytíženi. Různorodost profesionální poroty určitě rozhodla o tomto top výběru. Každopádně jsou to především kadeřníci a soutěžící, kteří dodali takto kvalitní práce, ze kterých se vybraly jednoduše ty nejlepší.

Pro kadeřníky je Czech&Slovak Hairdressing Awards určitě především možnost prezentace své práce a odrazový můstek k další kariéře. Pro čtenáře a laickou veřejnost je to zdroj úžasné inspirace. Co je soutěž Kadeřník roku pro Vás – samozřejmě kromě obrovské práce se soutěží? I vy dokážete díky soutěži zatoužit třeba po zcela novém účesu nebo změnit kadeřníka?

Lucie Záhorcová: Myslím, že mě osobně změnila v přístupu k módě a účesům už samotná práce pro Schwarzkopf Professional. Hairdressing Awards už je vždy taková třešnička na dortu. Určitě mě inspirují nové trendy, např. v letošním koloristovi bych si vybrala hned několik barevných variací. Díky práci v tomto odvětví určitě vnímám, že dokážu víc experimentovat, jak v oblékání, tak především v barvě vlasů. Většinou jsem mezi prvními, kdo na sobě „testuje“ nové odstíny a musím říct, že díky novým technologiím nemám strach z výrazných změn 🙂 Před 5ti lety bych těžko uvěřila, že jednou budu mít na hlavě odstín růžové.

Lucie Záhorcová, ředitelka soutěže Czech&Slovak Hairdressing Awards.

Lucie Záhorcová na fotografii v prostorách Mercedes Benz, který je oficiálním partnerem Czech&Slovak Hairdressing Awards 2015.

Poslední ročníky Czech&Slovak Hairdressing Awards se nekonají každoročně, ale jenom každý druhý rok. Už jsme se spolu v minulém rozhovoru bavily o tom, že kvůli udržení úrovně soutěže je tato frekvence soutěže podle Vás optimální. Znáte množství účastníků aktuálního ročníku i kvalitu zasílaných prací – zůstává Váš názor a názor Schwarzkopf Professional stejný a nejblíže se můžeme těšit až na Kadeřníka roku 2017? 

Lucie Záhorcová: Správnost našeho rozhodnutí potvrzuje fakt, že na stejný režim nastupují i okolní země. Už během tiskové konference jsem zaslechla mnoho názorů samotných účastníků, že letošní úroveň nominací je opravdu nadstandardně vysoká. Což mluví samo o sobě. Myslím, že tento koncept vyhovuje i samotným salonům, protože příprava kolekce samozřejmě určitou investici vyžaduje – ať už časovou nebo finanční, speciálně pokud fotí celý tým. Dává tedy smysl, když salony jeden rok investují do přípravy soutěžní kolekce a druhý investují do vlastního rozvoje ať už formou vzdělávání, autorských kolekcí nebo rozvoje salonu.

Máte po tiskové konferenci a vyhlášení nominací, nastává tedy čas přípravy samotného slavnostního předávání cen vítězům. Co můžete z příprav galavečera poodkrýt? Je možné si už nyní zakoupit vstupenky a kde?

Lucie Záhorcová: Slavnostní galavečer se uskuteční 16. dubna 2016 ve Fóru Karlín v Praze. Už nyní mohu prozradit, že celým večerem bude opět provázet skvělá a pohotová moderátorka Adéla Banášová. Kadeřnické show představí Schwarzkopf Professional se svoji trendovou kolekcí Essential Looks na jaro/léto 2016 a Jan Balcařík, Kadeřník roku 2013, který zatím ke své show prozradil pouze to, že „se máme na co těšit“ 🙂 Vstupenka na galavečer stojí 2500 Kč a zahrnuje welcome drink, celovečerní program se sezením u kulatých stolů a následnou galavečeři s afterparty. Vstupenky je možné zakoupit přes naše obchodní zástupce, jejichž kontakty jsou uvedené na oficiálních stránkách soutěže www.hdainfo.eu.

Zdroj obrázků: archiv Lucie Záhorcová

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník