Toužíte si pořídit pejska? Rozhodnutí o tom, jakého psa si vybrat, bývá často složitější, než se na první pohled zdá. Není totiž plemeno jako plemeno.

Zejména ten, kdo si pejska pořizuje prvně, obvykle skončí s atlasem psů v ruce hledá, jakého psa si vybrat. O psích plemenech najdete mnoho dobře zpracovaných informací i na internetu. Dnes je velkou módou chtít psa hlavně inteligentního. Takže hledáme, který pes je nejinteligentnější. I proto je dnes border kolie tak oblíbeným plemenem. Figuruje totiž žebříčku nejinteligentnějších psů. Tento seznam je vlastně řazením psů podle pracovní inteligence a poslušnosti, který sestavili rozhodčí ze soutěží psí poslušnosti. Jenomže pravdou je, že psí inteligence je mnohem více rozmanitá, než aby se dala shrnout do jediné tabulky. To proto, že zcela jiné požadavky máme na pejska, se kterým se chceme válet doma na gauči, kterému chceme svěřit hlídání domu nebo jiného majetku, jiné zas po psovi, který má sloužit pro záchranářské práce nebo pro práci s tělesně postiženými.

 Vybíráte si pejska? Zvažte, jestli chcete domácího „gaučáka“, sportovce nebo hlídače.

Vybíráte si pejska? Zvažte, jestli chcete domácího „gaučáka“, sportovce nebo hlídače.

Dokonalým důkazem rozmanitosti psí inteligence je už jen obrovská variabilita loveckých psů. Existují přesné specializace, na co se to které plemeno hodí. Jsou slídiči, barváři, honiči (neboli brakýři) nebo norníci. Nesmíme samozřejmě mezi loveckými psy zapomenout na ohaře, kteří jsou pokládáni za všestranné lovecké psy. A u nich se opět zastavíme, abychom ještě hlouběji pochopili rozmanitost nejen pokud jde o psí inteligenci, ale i o další znaky, které nám pomohou zodpovědět na otázku, jakého psa si vybrat. A postačí jeden jediný příklad. Krátkosrstý ohař, jakým je například maďarský krátkosrstý ohař, tedy vizsla, a třeba maďarský drátosrstý ohař. Zatímco vizsla je ideální pes pro vodní práci, už jen díky své krátké srsti, drátosrstý ohař s vodou příliš velký kamarád není. Díky vrozeným genům, která jsou po léta u jednotlivých plemen, zejména pracovních, jako jsou i lovečtí psi, se mnoho očekávaných vlastností u psů podporuje. Na začátku však stála tělesná konstituce psa, typ jeho srsti a mnoho dalších, třeba i nepatrných znaků. Umíte si představit psa s chundelatou srstí jak se prodírá křovím a bodláky a nosí vám zvěř? Nebo obří německou dogu jako norníka? Nejspíš ne. Jenomže někdy do hry vstoupí i genetická náhoda a jedinec daného plemena prostě standardu odpovídat nebude.

Právě u loveckých pracovních psů se variabilita plemen projevuje snad nejvíce. Plemena pro lov se vyvíjí pro jednotlivé úkony po staletí a je zajímavé pozorovat, jak si své dovednosti tyto plemena nesou ve své genetické výbavě.

Právě u loveckých pracovních psů se variabilita plemen projevuje snad nejvíce. Plemena pro lov se vyvíjí pro jednotlivé úkony po staletí a je zajímavé pozorovat, jak si své dovednosti tyto plemena nesou ve své genetické výbavě.

Rovněž se na pejskovi dokáže podepsat náhoda, či dokonce nesprávná výchova a výcvik. Už od mládí je proto důležité používat vhodné chovatelské potřeby a výcvikové pomůcky na podporu požadovaných vlastností u vašeho psa. Zdá se vám hledání odpovědi na to, jakého psa si vybrat příliš komplikovaná? Co tak raději akvariska? I tady sice potřebujete znát mnoho nuancí související s chovem. Pravdou však je, že nevhodně zvolené plemeno psa do domácnosti a rodiny vás dokáže potrápit mnohem více, než nesprávný výběr rybičky do akvária.

10 nejinteligentnějších plemen psů podle pracovní inteligence a poslušnosti

Chcete psa jako inteligentního partnera, který se rychle učí nové věci? Tady je 10 nejinteligentnějších psů. Často jde o takzvaně jednopovelové psi. Nejenže jim nemusíte příkaz, který mají splnit opakovat, obvykle se jej i velice rychle, často hned napoprvé naučí a i do budoucna si jej zapamatují bez nutnosti častého opakování.

1. Border kolie
2. Pudl
3. Německý ovčák
4. Zlatý retrívr
5. Dobrman
6. Šeltie
7. Labradorský retrívr
8. Papillon (Motýlek)
9. Rotvajler
10. Australský pastevecký pes

Původem pastevecký pes, border kolie, dominuje řebříčku nejinteligentnějších psích plemen.

Původem pastevecký pes, border kolie, dominuje řebříčku nejinteligentnějších psích plemen.

Nejlepší hlídací a strážní psi

Za nejlepší psy na hlídání se zcela logicky považují psi, kteří hlasitě štěkají. Do bytu tím pádem příliš vhodní nejsou, zato vás upozorní, že vám třeba v noci po pozemku šmejdí vetřelec. Rozdíl je samozřejmě v tom, že rotvajler nebo německý ovčák tohoto nechtěného návštěvníka odradí či dokonce zastaví. Čivava nebo jezevčík na to svou konstitucí určitě stačit nebudou. I když možná to znáte – kousnout si umí!

1. Rotvajler
2. Německý ovčák
3. Skotský teriér
4. West highland white teriér
5. Malý knírač
6. Yorkshirský teriér
7. Cairn teriér
8. Čivava
9. Erdelteriér
10. Pudl střední nebo malý
11. Boston teriér
12. Ši-tzu (Shih-tzu)
13. Jezevčík
14. Silky teriér
15. Foxteriér

Za dobrého hlídače je považován rotvajler i čivava. Ale to zejména pokud jde o ostražitost a hlasitost štěkání. Vetřelce a zloděje však určitě odradí spíše rotvajler.

Za dobrého hlídače je považován rotvajler i čivava. Ale to zejména pokud jde o ostražitost a hlasitost štěkání. Vetřelce a zloděje však určitě odradí spíše rotvajler.

Nejvhodnější plemena psů obranářů

Pes strážce a obranář by tedy jak již bylo zmíněno měl mít i správnou stavbu těla, velikost a určitě i dostatečně odstrašující vzhled. Proto se odborníci shodli na níže uvedeném řebříčku nejlepších psů – obranářů.

1. Bulmastif
2. Dobrman
3. Rotvajler
4. Komodor
5. Puli
6. Velký knírač
7. Německý ovčák
8. Rhodésky ridgeback
9. Kuvasz
10. Staffordshire teriér
11. Čau čau
12. Mastif
13. Belgický ovčák (Malinois nebo Tervuere)

Tento fešák, bulmastif, je považován za nejlepšího psa obranáře.

Tento fešák, bulmastif, je považován za nejlepšího psa obranáře.

A jakého psa si na hlídaní kvůli malé ostražitosti rozhodně nevybrat?

1. Anglický bloodhound
2. Novofundlandský pes
3. Bernardýn
4. Baset
5. Anglický buldok
6. Bobtail
7. Clumber španěl
8. Irský vlkodav
9. Skotský jelení pes
10. Mops
11. Sibiřský husky
12. Aljašský malamut

Bernardýna naučíte snadněji chodit pro pivo, než hlídat dům.

Bernardýna naučíte snadněji chodit pro pivo, než hlídat dům.

Jakého psa si vybrat?

Mým cílem nebylo tentokrát ukázat na nejmódnější, nejroztomilejší nebo nejkurióznější plemena psů. Chtěla jsem poukázat, že rozhodnout se o výběru psího plemena je někdy složitější a oplatí se nevybírat jen podle svých estetických preferencí, ale i zvažovat, kde budeme mít psa umístěného, jak často se mu budeme věnovat a co od svého soužití se psem očekáváme. Sofistikovaný výběr zaměřený na výběr plemena psů přesně podle jeho vlastností samozřejmě předpokládá, že sáhneme po čistokrevném psovi z PP a to zásadně z prověřeného chovu. Neznamená to však, že nám radost neudělá i kříženec, který se třeba objeví u našeho plotu, nebo si jej vezmeme z útulku. Každé zvíře si zaslouží naši lásku. Pravdou ale je, že povaha pejska nás dokáže často nemile překvapit a ne vždy si z ní dokážeme poradit. Pak je ještě vždy šance najít zkušeného cvičitele a pejska podrobit převýchově. Jako amatér na takto sofistikovanou převýchovu obvykle nestačíme.

Zdroj obrázků: Shuterstock, koláže ContentPub s.r.o.

Zdroj řebříčků: STANLEY, C. Inteligence psů. Průvodce myšlením, emocemi a vnitřním životem našich psích společníků.. 2nd ed. Praha 5: Práh, 2007. ISBN 978-80-7252-186-9.

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník