Jak se správně holit? Pojďte se podívat na základní zásady, které vám možná o holení táta, brácha ani děda neřekli!
Jak se správně holit? Pojďte se podívat na základní zásady, které vám možná o holení táta, brácha ani děda neřekli!

Jak se správně holit? Pánové, takto…

Skutečně víte, jak se správně holit? Pokud nejste dohladka, trápí vás suchá pokožka či vyrážky po holení, rozhodně máte v holení mezery!

Nejste si jisti tím, jak se správně holit? Tady je pár rad pro muže týkajících se holení! Tím, kdo vás poprvé seznámil s holením byl nejspíš váš táta, možná starší bratr nebo děda. Nedej bůh však máma či sestra, která si holí především jiné partie než my muži. I když dnes není nic nenormálního potkat hipstera s parádním plnovusem, zato jako holátko vyholeného všude jinde. Návody na to, jak se správně oholit se dědí z otce na syna a mnohdy je právě toto problém. Holení a holící strojky, či už pro suché nebo mokré holení, se neustále vyvíjí a mění se také poznatky o holení. Hladké oholení bez úhony na pokožce nemusí být vždy samozřejmostí a proto je rozhodně dobré se podívat na nové poznatky vědců dermatologů, ale také firem zaměřených na holení. Takže pánové, na holení!

Znalosti jak se správně holit se obvykle dětí z otce na syna. Avšak nedopouštíte se právě vy už po generace stejných chyb při holení?
Znalosti jak se správně holit se obvykle dětí z otce na syna. Avšak nedopouštíte se právě vy už po generace stejných chyb při holení?

Jak se správně holit od A do Z

Mokré holení – jak se správně holit

Mokré holení je rozhodně o něco větší věda než holení holícím strojkem, je ale dokonalejší a může z něj být docela příjemný rituál, který z nenáviděné povinnosti udělá zábavu. Zejména, pokud sáhnete po tradičním bagru, klasickém mýdlu na holení nebo dokonce po břitvě. Holení břitvou si ale ponecháme na samostatný speciál.

Klasické mokré holení doprovází řada dotazů. Tlačit na pilu, tedy přesněji na žiletku, nebo ne? Holit se ve směru růstu vousů nebo proti směru? Lze se žiletkou oholit nasucho? Pojďte se mnou najít odpovědi na tyto často a nečekaně záludné otázky!

Tradiční mokré holení je podle odborníků na holení kvalitnější než holení elektrickým holícím strojkem. Určitě se ale oplatí dobře znát zásady mokrého holení, abyste si neuhnali poranění nebo zánět pokožky. Naučte se tedy, jak se správně holit mokrou cestou!
Tradiční mokré holení je podle odborníků na holení kvalitnější než holení elektrickým holícím strojkem. Určitě se ale oplatí dobře znát zásady mokrého holení, abyste si neuhnali poranění nebo zánět pokožky. Naučte se tedy, jak se správně holit mokrou cestou!

Zásady pro mokré holení žiletkou

  1. Nechte vousy před holením změknout: Rozhodně je třeba nechat vousy před holením změknout K tomu dojde už jen jejich samotným namočením ve vodě. Musíte si uvědomit, že suché vousy jsou svoji tvrdostí srovnatelné se stejně tlustým měděným drátkem. Což se projevuje jak na rychlém otupění žiletky, tak na tom, že se nám pokožka pod oholenými chlupy snadněji zanítí. Nejlépe vousy změknou napařením pomocí horké vody (například ve sprše), nebo díky speciální pánské kosmetice, např. holícímu mýdlu. Mydlení vousů ale musí trvat mezi dvěma a čtyřmi minutami!
  2. Dezinfikujte pokožku již před holením: Běžně pomáháme pokožce po holení, ale před ním, to dělá málokdo. Přitom je to důležité stejně, jestli ne více. Jen tak předejdeme nepříjemným zánětům a vyrážkám po holení. Můžete si vousy umýt ve sprše, nebo použijte mýdlo při mytí v umyvadle. Rozhodně tuto fázi holení nezanedbávejte!
  3. Pro holení používejte lubrikační pomůcky: Mohou to být klasické pěny na holení, i když na ty se dost mužů stěžuje, protože po nich vysychá pokožka. Také to mohou být speciální mýdla na holení, které si rozmícháte v holící misce a používají se především pro holení štětkou a klasickým, ale i více čepelkovým bagrem – čili ručním holícím strojkem. Existují ale i přírodní pomůcky. Tou může být například kokosový olej. I on funguje jako bezvadný lubrikant, díky kterému žiletka po obličej hladce klouže. Kokosový olej má navíc prokazatelně aseptické vlastnosti. Vždy jej nanášejte na vlhký obličej a pozor, nechte ho mírně změknout, aby byl sice pořád v tuhém skupenství, ale dal se nabrat alespoň lžičkou, když už ne prsty. Používat se dají i další speciální olejíčky na holení.
  4. Vousy holte po směru jejich růstu: Platí zásada proto, jak se správně holit, že pouze pokud holíte chlupy a vousy žiletkou ve směru růstu, nedochází k jejich zarůstání. Dodržte tuto zásadu zejména tehdy, když holíte již delší ochlupení v obličeji! Na problém můžete narazit také z toho důvodu, že na obličeji nerostou vždy chlupy stejným směrem. Což je například problém krku. Proto se naučte měnit směr holení podle toho, kterou partii obličeje si právě holíte.
  5. Na pilu ani břit se netlačí: Jak se správně oholit pokud jde o tlak na břit či žiletku? Rozhodně přistupujte k holení pouze jemnými tahy bez tlaku! Pokud vám strojek neholí, není řešením tlačit, ale břit či žiletku vyměnit za novou a ostřejší, nebo kvalitnější!
  6. Po holení dezinfikujte obličej i holítko: Holící strojek po holení vymyjte dokonale horkou vodou a optimálně jej ještě pokapejte dezinfekcí. Klidně stejnou, jakou používáte na obličej. Můžete ale použít i silnější alkohol, nebo třeba Alpu, kterou si pro tento účel držte v koupelně. Pánská kosmetika po holení musí být součásti vaší výbavy. Zabraňuje zánětům po holení i zarůstání vousů. Můžete používat také tradiční kamenec, což je vlastně označení pro podvojnou sůl kyseliny sírové a používá se k ošetření poraněné pokožky při říznutí, včetně holení a k uzavírání takto vzniklých ran.

Holení elektrickým strojkem – jak se holit

Holení elektrickým strojkem nezavrhují ani profesionální holiči. Mnozí muži reagují i na to nejpečlivější a nejopatrnější mokré holení podrážděním pokožky a tak je suché holení elektrickým strojkem vždy vítaným řešením. Vyžaduje však skutečně holení každý den. U některých mužů se silnějším růstem chlupů, dokonce dvakrát denně. Holení delšího strniště totiž může být nepříjemné a dokonce může dojít k nepříjemnému vytrhávání chlupů i s kousky kůže a tím opět k nepříjemným poraněním a zánětům. Nejkvalitnějšími holícími strojky jsou Philips a Braun, ale kvalitní strojky na holení se najdou i mezi produkty Panasonic nebo Remington.

Suché holení elektrickým strojkem nezavrhují ani specialisté na holení. Vyžaduje sice disciplínu a každodenní holení bez vynechání, současně je ale vhodné i pro muže s extrémně citlivou pokožkou.
Suché holení elektrickým strojkem nezavrhují ani specialisté na holení. Vyžaduje sice disciplínu a každodenní holení bez vynechání, současně je ale vhodné i pro muže s extrémně citlivou pokožkou.

A jak se správně holit elektrickým holícím strojkem? Často, pomalu a ani po holení elektrickým strojkem nezapomínat na dezinfekci, i když je rozhodně potřebná méně, než u mokrého holení. Řada elektrických holících strojků se doporučuje i pro mokré holení. Určitě tak ale nečiňte ve vaně v případě, že nejde o akumulátorový strojek. Navíc rozhodně se kvalitnější oholení elektrickým strojkem dosahuje nasucho! Alespoň podle mých osobních zkušeností.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník