Jak si nechat narůst dlouhé vlasy? Mám pro vás návod, jak začít, jak to vydržet, jak růstu vlasů pomoci i jak co nejlépe o rostoucí vlasy pečovat!
Jak si nechat narůst dlouhé vlasy? Mám pro vás návod, jak začít, jak to vydržet, jak růstu vlasů pomoci i jak co nejlépe o rostoucí vlasy pečovat!

Jak na dlouhé vlasy?

Jak si nechat narůst dlouhé vlasy? Mám pro vás návod, jak začít, jak to vydržet, jak růstu vlasů pomoci i jak co nejlépe o rostoucí vlasy pečovat!

Krásné dlouhé vlasy jsou snem mnoha dívek a žen. Jenomže víte, jak na dlouhé vlasy tak, aby to netrvalo věky a aby nám vůbec narostly? Ty z nás, které se příroda rozhodla netrápit, rostou krásné dlouhé vlasy téměř bez problémů. Jiné holky často slyším říkat: Chci dlouhé vlasy! Už vím, že není na místě bezuzdně odpovídat: „Tak proč si nenecháš dlouhé vlasy narůst?“ Ale spíše poradit, jak na to. Protože pro mnohé ženy je cesta k dlouhým vlasům skutečně trnitá. Zdolat ji ale povětšinou lze! A tady je pár rad na vaši několikaletou cestu za dlouhými vlasy!

Jak na dlouhé vlasy? Cesta k nim může být dlouhá a trnitá!
Jak na dlouhé vlasy? Cesta k nim může být dlouhá a trnitá!

Jak na dlouhé vlasy krok za krokem

1. Když chcete dlouhé vlasy, zdravé vlasy jsou základ!

Každá z vás má pro dlouhé vlasy jinou výchozí pozici. Jedna je chce mít jen o něco delší, jiná začíná z polodlouhého mikáda a některé třeba ze zcela kratičkých vlasů. Na začátku je třeba především vlasy ozdravit. Bez milosti je nutné ostříhat roztřepené konečky a to raději i s větší rezervou – tedy radikálněji! Zastřižení by mělo být kvalitní, doporučuji spíše u kadeřníka, abyste vlasům tupými nůžkami spíše neublížili. A rovnou se s kadeřníkem rozlučte na pár len, bezpečné jej bude několik let spíše nenavštěvovat! Samozřejmě roztřepené konečky na vlasech během růstu nenechávejte, mohly by vlasy štěpit dál a dál. Takže jak na dlouhé vlasy a roztřepené konečky během jejich růstu? Pořiďte si kvalitní kadeřnické nůžky na vlasy a konečky zastříhávejte. Lepší je však samozřejmě jejich štěpení zabránit. Jinak se může stát, že vše co vám naroste také odstřihnete!

2. Zvolte si dobrý výchozí účes pro dlouhé vlasy!

Mnoho žen se svých vlasů vzdá zejména proto, že neumí překlenout mezifázi mezi krátkými a dlouhými vlasy. Mnohokrát jsme už říkali – účes musí umět růst! Nikdy se nesmí dostat do fáze, že ráno ze zoufalství ustřihnete část vlasů obvykle někde kolem uší jen proto, že s odstávajícími vlasy nebudete moci jít mezi lidi. Ve chvíli, kdy upravujete své třepící se konečky, požádaje kadeřníka také o to, aby vám pomohl vybrat střih, který bude umět růst a se kterým snadno zdoláte bariéru mezi krátkými a dlouhými vlasy.

3. Začněte své vlasy hýčkat!

Pokud jste se k nim doposud nechovaly jemně, tak je nejvyšší čas začít. Hlídejte si každý vlásek. Dbejte o to, abyste vlasy nepoškozovaly mechanicky, tepelně, chemicky ani nedostatečnou vnitřní či venkovní výživou.

beenhere

4. Krmte vlasy zevnitř!

Na redukční diety zapomeňte! Tedy pokud nechcete vypadat jako vypelichaná slepice! Krásné vlasy a hlavně krásné dlouhé vlasy potřebují pořádně nakrmit. Jak na krásné vlasy z hlediska výživy? Žádné pseudozázračné pilulky a vitamíny vám nepomohou, pokud vaše vlasy nebudou dostávat správnou výživu klasicky, tedy z vaší zdravé stravy bohaté na vše, co vlasy potřebují. Více o zdravé stravě pro vlasy najdete zde >>

5. Pečujte o vlasy zvenčí!

Začněte si skutečně dobře vybírat, jakým šampónem své vlasy myjete, jaký kondicionér používáte a jakým stylingem je dál upravujete. Vlasy, které mají dorůst parádní délky nesmí být přesušené. Rozhodně ale většina z nás netouží ani po umaštěných vlasech do 24 hodin po umytí. Vlasy by měly být prosty suchých i mastných lupů. Spíše než chemickou výživu dodávejte vlasům výživu přírodní – tentokrát myšleno zvenčí.

Nezáleží, jestli jste blond nebo brunet – dlouhé vlasy umí při růstu potrápit každou z nás. I zrzky!
Nezáleží, jestli jste blond nebo brunet – dlouhé vlasy umí při růstu potrápit každou z nás. I zrzky!

6. Myjte vlasy s rozumem!

Mnohé dlouhovlásky bojují s mastícími se vlasy. Avšak každodenní mytí vlasy vysuší a maštění se přesto může dostavit. Jsou ženy, které si své dlouhé vlasy nemusí mýt 14 dnů a pak takové, které to musí dělat denně. Což ale není správné. Vlasy je třeba nechat si zvyknout na méně časté mytí. Často se mastí právě v reakci na příliš silné odmaštění. Zkuste mytí vlasů bez šamponu – tzv. no poo. Střídejte cykly: šampón, mytí jenom kondicionérem, mytí jenom vodou, mytí jenom kondicionérem – a pak znovu od šamponu. Sama zjistíte jestli vám tento typ rotace vyhovuje, nebo ji raději obměníte. Ale buďte trpělivá, vlasy si na nový režim musí zvyknout!

7. Kondicionér je naprostá nutnost!

Pokud jste doposud na vlasy kondicionér nepoužívala, kondicionér pro dlouhé vlasy je naprostá nutnost. Jak na dlouhé vlasy z hlediska výběru kondicionérů? Používejte oplachové kondicionéry, pokud ale máte příliš suché vlasy (obvykle to je je u kudrnatých a výrazně vlnitých vlasů), používejte také bezoplachové kondicionéry. Pozor ale na používání kondicionérů u jemných vlasů. Tady vždy používejte pouze ty oplachové a navíc je neaplikujte od kořínků, ale začnete až ve vzdálenosti pěti až deset centimetrů od nich. U jemných vlasů kondicionér vždy důkladně vypláchněte!

8. Naučte se mýt vlasy po novém!

I když často slýchám rady, že si máte vlasy před mytím učesat, rozhodně s tím nesouhlasím. Optimální je dlouhé vlasy jemně umýt tak, aby se necuckaly – tedy nejdříve jemně délky, pak jemně a ne zběsile u kořínků – a následně na vlasy použít kondicionér ve větším množství. Při oplachování se vlasy samy rozejdou. (Řada žen kondicionér taky nazývá rozčesávač.) Pokud ne, opakujte to s kondicionérem ještě jednou. Nevýhodou je, že více kondicionéru znamená větší výdaje. Ale hold, krásné dlouhé vlasy něco stojí! Nezapomeňte začít ve vaně a ve sprše používat záchytné odtokové sítko na vlasy.

9. Studená voda není pro dlouhé vlasy nezbytná!

Takže když dostáváte rady, jak si máte dlouhé vlasy oplachovat studenou vodou aby byly krásné, zdravé a lesklé, je to jen jeden z mýtů, kdy jednou někdo něco smyšleného vypotil a 1000 pseudoredaktorů a blogerů to opsalo. Pozitivní vliv studené vody na kvalitu dlouhých vlasů se nijak neprokázal. Takže od sadismu studené sprchy se můžete oprostit. Samozřejmě extra horká voda vašim vlasům nijak neprospěje. Takže voda na oplachování dlouhých vlasů teplá, ale jen mírně!

10. Česání dlouhých vlasů není nezbytné!

Věřte nebo ne i extra dlouhé vlasy se obejdou bez česání a vlasy nečesáním dokonce chráníte před mechanickým poškození a vytržením. Pokud vlasy česat potřebujete, používejte kvalitní kartáče a hřebeny, které nemají žádné ostrá konce, vlasy se vám do nich nijak nezachytí a ani se o ně neodírají. Často se sice doporučují dřevěné hřebeny, ale nemusí být výhrou. Záleží, jak jsou zpracovány. Zkusit můžete Tangle Teezer. Zkuste ale zauvažovat, jestli si nevystačíte s trpělivostí, vlastními prsty, nebo jen s údržbou vymytím vypadlých vlasů ve vaně s použití kondicionéru. Jde to lépe než si myslíte!

11. Sušení raději bez fénu nebo nastudeno!

Jak vysušit správně dlouhé vlasy? Rozhodně ne zběsilým drbáním ručníkem, kdy se mohou vlasy mechanicky poškodit Nejsme ani příznivcem turbanů. Mnohdy potřebujeme už do mokrých vlasů aplikovat styling nebo výživu. Mnohým z nás se vlasy v ručníku mohou zacuckat nebo sušení v turbanu neprospěje našemu výslednému účesu. Nejlépe je vlasy sušit přirozeně, pouze z nich po opláchnutí jemně vyždímat vodu – jemným pomačkáním bez prolamování vláken vlasů. Sušení fénem je lepší vynechat. Pokud je to nutné dodržte tyto zásady, které radí, jak na dlouhé vlasy pokud je sušíte fénem:

  • sušte vlasy s difuzérem – u vlnitých vlasů pak mají vlasy hezčí tvar, u ostatních se horký vzduch přechodem difuzérem částečně ochladí,
  • sušte jenom na 50% sílu vzduchu – vlasy se vám méně rozfoukají, budou méně náchylné k elektrizování, sušení je ale pomalejší,
  • sušte studenějším vzduchem – horký vzduch vlasy ničí, je nutné mít fén s možností nastavení různých stupňů teploty nejlépe s tlačítkem na rychlé vypnutí a zapnutí výhřevné spirály,
  • používejte fény s ionizátory – vlasy jsou uhlazenější, méně rozfoukané a méně krepatí,
  • pozor na nevhodnou zadní mřížku, přes kterou by se mohly vlasy dostat do vrtule fénu – řídká mřížka umožňující proniknou vlasům do zadní částí fénu je velký problém pro dlouhovlásky, mnohdy měsíce pěstované prameny vcucne vrtule fénu a nám nezbude než je vysvobodit nůžkami.
Jak na dlouhé vlasy? Nejlépe pomocí přírody a s extra jemným zacházením s rostoucími vlasy.
Jak na dlouhé vlasy? Nejlépe pomocí přírody a s extra jemným zacházením s rostoucími vlasy.

12. Dlouhé vlasy znamenají změnu stylingu!

Styling, který jste používaly pro krátké nebo polodlouhé vlasy, nemusí být pro ty dlouhé vůbec vhodný. Stačí že méně klouže po vlasech při aplikaci a okamžitě hrozí, že si vlasy poškodíte nebo je vytrhnete. A mnoho takto nevhodných stylingů na vlasy skutečně existuje a přesto jsou pro dlouhé vlasy doporučovány. Jiné stylingy nejsou pro dlouhé vlasy vodné proto, že vlasy příliš zatížit. Vlasy po nich nejenže mohou vypadat zplihle, ale také mohou být namáhány natolik, že nám nakonec vypadnou.

13. Barvení dlouhých vlasů umí nadělat neplechu!

Právě barvy a barvení mohou dlouhým vlasům ublížit nejvíce. Přestože mnohé značky slibují, že vlasy nepoškodí, chemie je prostě chemie. Nejhorší jsou procesy zesvětlování vlasů z tmavších odstínů na světlejší nebo stahování barvy. Záludné jsou také melíry. Pokud se chcete a potřebujete barvit, zvažte při pěstování dlouhé hřívy spíše přírodní barvení Hennou. Ta současně funguje i jako vlasová výživa a regenerace. Ne že by to nebylo trochu práce navíc, ale co člověk neudělá pro krásné vlasy? Když už musíte jít d chemie, raději bez amoniaku, méně zesvětlovat a hodně regenerovat. Rozhodně věřím více barvení u kadeřníka, než domácím experimentům. Ale vždy záleží u kterého.

beenhere

NÁŠ TIP

Hledáte kadeřníka ve svém okolí? Vyberte si z více než 3500 kadeřníků v našem katalogu >>

14. Trvalá, prodlužování vlasů, copánky či dredy – na to vše ihned zapomeňte!

Všechny tyto „psí kusy“ vlasy ničí! Co vám stěží naroste, o to můžete rychle přijít.

15. Pomozte vlasům růst!

Existuje mnoho přípravků, které slibují zrychlení růstu vlasů. Jak na růst vlasů z hlediska „zázračných elixírů“? Jestli něčemu věřit, tak přírodní kosmetice, kterou si samy vyrobíte. Návod na vlasové tonikum z kopřivy na růst vlasů jsme pro vás připravili do samostatného článku. Nemáme sice žádnou klinickou studii o jeho fungování, ale vyzkoušeli jsme jej postupně na několika z nás a na našich známých a k mému osobnímu velkému – fungovalo! Vyrobíte jej snadno i vy.

16. Dlouhé vlasy hlídejte jako oko v hlavě!

Zasekávají se do zipu, trhají se, když si je přisedneme, poškodit si je můžeme přivřením do dveří bytu či auta, nebo se nám mohou poškodit v posteli, kdy si je zalehneme my samy nebo nám je zalehne partner. Abychom nepřicházely o drahocenné centimetry, nebo dokonce o celé vlasy vytržené u kořínků, je třeba vlasy hlídat, těmto nehodám se snažit zabránit, nebo si v extrémních situacích vlasy šetrně sepínat.

17. Vlasové spony i gumičky dlouhé vlasy poškozují!

Ne samozřejmě všechny, ale je dobré si mezi nimi vybírat. Různé spony do vlasů dokáží vytrhat nemalé množství vlasů. často mají tvar a zapínání takové, že se do něj snadno zamotávají vlasy. Problém mohou způsobit i gumičky. Některé svým materiálem, který vlasy poškodí třením, jiné například kovovými součástmi či ozdůbkami, které zachytí vlasy a ty se pak vytrhnou. Moderním hitem jsou gumičky invisibobble, které vypadají jako malá telefonní šňůra a vlasy chrání hned dvěma způsoby. Nezamotají se nám do gumičky a současně nám vlasy v místě sepnutí neprolomí. Setkala jsme se s dívkami, které si pořídily neoriginální gumičky invisibobble a pak se stěžovaly, že nefungují, jak mají. Je to proto, že nemají dostatečně pružný materiál. U originálu se vám to nestane a rozhodně ani ten nestojí majlant. Osobně mám invisibobble s úspěchem odzkoušené.

Přidejte se k dlouhovláskám! Jak na dlouhé vlasy? Máme pro vás dvacet užitečných rad.
Přidejte se k dlouhovláskám! Jak na dlouhé vlasy? Máme pro vás dvacet užitečných rad.

18. Účesy pro dlouhé vlasy volte s rozmyslem!

Teď myslím všechny ty copy, copánky, drdoly, drdůlky apod. Nezapomeňte, že při sepínání vlasů může docházet k jejich namáhání v oblasti vlasové pokožky a vlasy se mohou od kořínku nejen vytrhávat, ale dokonce nenávratně vytrhnout. Denně nošený pevně stažený cop nám může způsobit alopecii, Také je třeba myslet na již dříve zmiňované poškozování vlasů vlasovými šperky, sponkami, sponami, hřebeny do vlasů i gumičkami. Někdy nám ale sepnuté vlasy mohou vlasy uchránit. Takže copy a výčesy ano, ale ne denně a jenom rozumně stažené!

19. Každý kadeřník je nepřítel dlouhých vlasů!

Nebo alespoň většina! Já osobně jsme nezažila kadeřníka, který by mne neměl chuť ostříhat. Jednou slibuje provzdušnění, jindy se odvolává na poškozené konečky. Některým z nás řekne že jsme na dlouhé vlasy příliš šedivé, nebo staré, nebo příliš mladé a účes nám přidává věk. Na to, aby se s nůžkami zběsile vyřádil na našich vlasech si důvod najde vždy. Takže pozor, jestliže chce stříhat, berte nohy na ramena. Pokud přece jen při sbírání drahocenných centimetrů pro své vlasy kadeřníka potřebujete, například z důvodu barvení, a kadeřník vás ukecá na zastřižení konečků, hlídejte si to. Problematické je zejména prostříhání vlasů. Některé o prostříhané dlouhé vlasy stojíme, ale pro některé z nás je to ztráta ne drahocenných milimetrů, ani centimetrů, ale často decimetrů! Kadeřník sice zkrátí jen část vlasů, ale dost podstatnou. Vlasy navíc automaticky povyskočí a vypadají mnohem kratší. Takže tentokrát na otázku jak na dlouhé vlasy odpovídám – bez Střihorukého Edwarda!

beenhere

NÁŠ TIP

Přece jen se vám líbí sestříhané dlouhé vlasy? Podívejte se na tipy >>

20. Vlasy rostou jenom podle genetického vzorce!

Smiřte se s tím, že vaše vlasy mají v genetickém kódu vepsanou délku. Vlasy nerostou do nekonečna. Mají určitou délku života než vypadnou. Padání vlasů zhruba o množství do 100 vlasů denně je zcela normální fyziologicky daná obměna vlasového porostu. Životnost vlasu bývá průměrně 6 let. Pak vypadne. Někdo má toto období delší, někomu vlasy rostou rychleji. V obou případech jsou to ti šťastní, kterým dokážou vlasy  narůst třeba až pod zadek. Některé z nás je ale nikdy nebudeme mít delší než do půlky zad. Na životnosti a tedy i na délce vlasů se samozřejmě podepisují také faktory zdraví vlasů,kvalita jejich vnitřní výživy, ochrany před mechanickým, tepelným či chemickým poškozením a také věk. I ten může způsobovat, že nám vlasy „žijí“ kratší dobu, než tomu bylo v mládí. Avšak pozor na fotečky z holčičích let. Když jste měřila 1,20 m a vlasy vám sahaly pod zadek neznamená to, že se něco děje, když je dnes do této délky nedostanete. Uvědomte si, o kolik jste vyšší!

Milujeme dlouhé vlasy!

Doufám, že jsem vám na otázku jak mít dlouhé vlasy nebo jak na dlouhé vlasy odpověděla. Mnohé věci jsou notoricky známé, často na ně ale rády z pohodlnosti zapomínáme. Často ospravedlňujeme chyby, které při péči o dlouhé vlasy, či o rostoucí vlasy děláme. Dlouhé vlasy jsou úžasné a byla bych ráda, kdyby dělali radost více z nás. Takže ptejte se klidně dál nebo pište užitečné rady pro další dívky a ženy. Ať je nás dlouhovlásek mnohem více!

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník