Ať už jste podnikatel, nebo běžný občan, elektronický podpis vám dokáže výrazně zjednodušit život v komunikaci s úřady. Víte, jak si jej zřídit?

Počítač má dnes už každý a už jen zcela výjimečně komunikujeme jinak, než přes e-mail. Možná, že na úřadech ještě z času na čas chytneme do ruky nějaký ten tiskopis, ale nebylo by příjemnější jej vyplnit a odeslat elektronicky? Aby byl však tento dokument platně podepsán, potřebujete mít k tomu zřízen tzv. digitální, neboli elektronický podpis. Může si jej zřídit občan, živnostník, ale také právnická osoba. Co přesně ale elektronický podpis je?

Elektronický podpis umí zjednodušit komunikaci s úřady i s obchodními partnery. Víte, jak si jej zřídit?

Elektronický podpis umí zjednodušit komunikaci s úřady i s obchodními partnery. Víte, jak si jej zřídit?

Rozhodně to není náš naskenovaný podpis. Digitální podpis, přesněji zaručený elektronický podpis, umí propojit podepsaný dokument a jeho autora. Existují dva typy identifikace. Podpis označuje konkrétní fyzickou osobu, právnickou osobu nebo úřad (čili organizační složku státu) pak označuje elektronická značka. Certifikovaný elektronický podpis umí tedy ve vašem počítači nahradit klasický vlastnoruční podpis. Existuje takzvaná certifikační autorita, která váš podpis propojí s vaší osobou a také s vašim počítačem. Když pak takto vytvořeným elektronickým podpisem podepíšete svoji e-mailovou zprávu, odesílaný formulář nebo jiný dokument, považuje se tento podpis za autentický, nepopiratelně pravý, zajišťuje věrnost (čili integritu daného dokumentu) a může obsahovat tzv. časové razítko, které elektronický podpis propojí s datem a časem podepsání dokumentu.

Elektronický podpis ve své podstatě není ničím jiným, než (hodně velkým) číslem. Dokonce tak velkým, že by nebylo až tak šikovné ho psát jako binární číslo (jako posloupnost jedniček a nul). Takže pokud je někdy třeba ho zapsat tak, aby to bylo alespoň nějak srozumitelné pro člověka, využívá se k tomu nějaká efektivnější reprezentace (kódování), tak aby se vystačilo s méně znaky. Příkladem takového znázornění elektronického podpisu může být následující řetězec:

IQB1AwUBMVSiA5QYCuMfgNYjAQFAKgL/ZkBfbeNEsbthba4BlrcnjaqbcKgNv
+a5kr4537y8RCd+RHm75yYh5xxA1o
jELwNhhb7cltrp2V7LlOnAelws4S87UX80cLBtBcN6AACf11qymC2h+Rb2j5SU
+rmXWru+=QFMx

Pokud vám tento řetězec nic neříká, pak nezoufejte: v praxi nebudete s elektronickým podpisem pracovat v takovéto podobě (jako s číslem). Tak s ním pracují programy, které elektronický podpis na elektronickém dokumentu ověřují, a výsledek svého ověření dokáží svým uživatelům zobrazit v mnohem uživatelsky příjemnější (a také obsažnější) podobě.

Jan Peterka, volně dostupná kniha o elektronickém podpisu.

K čemu je dobrý elektronický podpis?

Pořád vám ale není příliš jasné, jestli vám vynaložení energie do zřízení elektronického podpisu stojí za to? Věřte, že rozhodně ano! Zaručený podpis využijete jako občan i jako firma. Firmám nebo živnostníků umožňuje podávání přehledů o příjmech OSVČ, můžete pomocí něj podávat přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění, přiznání k DPH, komunikovat se státní správou, krajskými a obecními úřady, zdravotními pojišťovnami, podávat žádosti o dotace Evropské unie, využijete jej při používání datové schránky, při podepisování faktur i jiných PDF dokumentů, kterými mohou být například smlouvy s vašimi obchodními partnery.

Podobně ale využijte elektronický podpis i jako soukromá osoba. Digitální podpis vám umožní komunikaci s úřady, včetně podávání žádostí o sociální dávky, a také podepisovat různé dokumenty a smlouvy, které si před tím můžete uložit například jako PDF dokument.

Elektronický podpis šetří čas a tím i peníze. Jeho zřízení sice něco stojí, nejde však o nijak závratné částky a ze svého života a pracovního času díky němu odbouráte řadu hodin strávených na úřadech. Nezapomeňte, že pokud chcete používat elektronický podpis jako soukromá osoba i jako firma, budete si muset zřídit jak elektronický podpis, tak elektronickou značku pro fimru.

Jak si zřídit elektronický podpis?

Přestože pro počítačově gramotnější uživatele moderních technologií nemusí jít o nic složitého, ne každému je jasné, co je nutné pro zřízení elektronického podpisu udělat. Zřídí vám jej sice na každé poště, ale přesto musíte udělat nejdříve některé úkony na své straně. Nevíte jak na ně? Nevadí Existují firmy, které vám s tím za menší poplatek pomůžou. Zřízení elektronického podpisu  pak díky těmto firmám může být hračka naprosto pro každého.

Nevíte, jak si zřídit elektronický podpis? Využijte k tomu specializované firmy, které vám za malý poplatek pomohou s jeho zřízením i s prodloužením certifikátu.

Nevíte, jak si zřídit elektronický podpis? Využijte k tomu specializované firmy, které vám za malý poplatek pomohou s jeho zřízením i s prodloužením certifikátu.

Jak elektronicky podepsat PDF dokument?

Určitě vám je známé, že PDF formát je jedním z formátů dokumentů, který se často používá například při předávání finálních verzí listin nebo konkrétně různých smluv. Díky elektronickému podpisu sice dokážete ověřeným digitálním podpisem podepsat odesílaný e-mail s tímto dokumentem, ale ne už samotný samotný PDF dokument. Vkládat do něj naskenovaný vlastnoruční podpis není dostačující. Proto existuje speciální software pro podepisování PDF dokumentů. Program PDF Signer umí k dokumentu přidat také časové razítko, podpis může být viditelný i neviditelný, dokážete současně podepsat více dokumentů (například smlouvu a několik příloh), součástí elektronického podepsání může být i skutečně viditelný vlastnoruční podpis nebo dokonce obrázek u podpisu (fotografie nebo např. logo či naskenované razítko firmy). PDF Singer je sice jen jedním z programů, které toto umožňují, ale patří mezi nejjednodušší a nejvíce používané. Elektronický podpis PDF díky tomuto prográmku opět ušetří moře vašeho času.

Elektronický podpis pro kadeřníky a majitele kosmetických salonů

Administrativní zátěž firem a živnostníků je čím dál větší. Elektronický podpis je výdobytek moderní doby, který nám dokáže pomoci při komunikaci s úřady i obchodními partnery. Odbourá zbytečný čas vyřizováním záležitostí se státní správou, ale také jednání s obchodními partnery bude moci být už spíše na přátelské bázi, než jen jako schůzky, kde se podepisují smlouvy či jejich dodatky. Zjednoduší se vaše práce s fakturami a díky odbourání nutnosti zasílat všechny tyto dokumenty poštou výrazně ušetříte čas i peníze.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník