Hledáte-li pomocníka pro krásné vlasy, ale i pokožku nebo zdravé nehty, sáhnete po vitamínu H, nazývaném rovněž biotin. Podpoří růst vlasů, zabrání jejich vypadávání i ztrátě pigmentu a zešednutí.

Víte, že je biotin pokládán za vitamín krásy? Patří mezi B vitamíny a bývá označován i jako vitamín B7, vitamín H nebo koenzym R. Za vitamín krásy je pokládán proto, že umí příznivě ovlivnit náš vzhled – ať už jde o pokožku, nehty nebo vlasy. Doporučená denní dávka biotinu je 50 mikrogramů. Je velice malá šance, že se tímto vitamínem předávkujete. Je totiž rozpustný ve vodě a u toho typu vitamínů dochází k předávkování jenom velice zřídka.

Biotin přispívá k udržení zdravého stavu vlasů, pokožky, nehtů a sliznic.

Biotin přispívá k udržení zdravého stavu vlasů, pokožky, nehtů a sliznic.

Biotin a krásné vlasy

Nedostatek biotinu umí pěkně zamávat se vzhledem našeho vlasového porostu. Při výrazném nedostatku dochází ke ztrátě vlasů (alopecii), ale rovněž ke ztrátě obočí a řas. Dalším známým důsledkem nedostatku tohoto vitamínu je takzvaná achromotrichia, což je ztráta vlasového pigmentu v podobě zešednutí vlasů. Biotin se proto považuje za prostředek, který umí být nápomocen při ztrátě vlasů. Dokáže totiž podpořit jejich opětovný růst.

Vitamín B7, vitamín H, koenzym R – to vše jsou názvy pro biotin.

Vitamín B7, vitamín H, koenzym R – to vše jsou názvy pro biotin.

Biotin se pokládá ze jednu z nejdůležitějších látek pro zachování dobrého vzhledu vlasu – a to jak jeho struktury, tak pevnosti. Vše však začíná u vlasové pokožky. Vitamín B7 má schopnost udržovat zdravé kožní buňky na hlavě. Vlasové folikuly pak mají schopnost vlasy dlouhodobě udržet a nespěchat s jejich vypadáváním. Zdravé a kvalitní vlasové folikuly současně podporují růst vlasů a celkovou hustotu vlasového porostu.

Biotin pro vlasy

  • zabraňuje vypadávání vlasů
  • podporuje růst vlasů
  • působí proti šednutí vlasů a ztrátě jejich pigmentu
  • ovlivňuje hustotu vlasů a jejich kvalitu
Nakrmte své vlasy správnými vitamíny. Nezapomeňte na vitamín B7.

Nakrmte své vlasy správnými vitamíny. Nezapomeňte na vitamín B7.

Vliv biotinu na naši pleť

Chceme-li mít krásnou pleť a pokožku těla, rozhodně potřebujeme biotin. Udržuje správnou strukturu pleti a chrání ji před nepříznivými vlivy zvenčí. Je užitečný při takzvané seboroické dermatitidě, tedy při nadměrném vysoušení kůže. Účinný je při boji proti některým kožním vyrážkám, při akné, psoriáze i svědící kůži.

Pevné nehty díky biotinu

Nekvalitní nehty a slabé lámavé nehty mívají spojitost. Právě nedostatek biotinu se projevuje na zhoršené kvalitě nehtů a jejich lámavosti. Je pravděpodobné, že se naše nehty přestanou třepit, pokud přidáme do naší stravy vitamín H. Zlepšení kvality se projeví na zvýšené pevnosti a pružnost současně. Nehty budou nádherně průsvitné a zdravá bude i naše kůže kolem nehtů.

Vitamín H patří mezi nejdůležitější vitamíny pro vlasy.

Vitamín H patří mezi nejdůležitější vitamíny pro vlasy.

Kde vzít biotin? V potravinách i v doplňcích stravy

V přirozené stravě najdeme biotin především ve vaječném žloutku (pozor, naopak není vhodné jíst syrový vaječný bílek) nebo v játrech či v ledvinkách. Bohaté na vitamín H jsou i houby, ze zeleniny pak nejvíce zelí nebo květák. Ta však za živočišnými potravinami v obsahu B7 vitamínu výrazně zaostává. Proto je ideálním řešení užívat doplněk stravy s biotinem.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník