Rostlinka Arnika, známá i jako Prha, dokáže nastartovat růst našich vlasů a zastavit jejich padání. Umí totiž prokrvit vlasovou pokožku.

Nejsem si jista, jestli je bylina Arnika vůbec rostlinou babičkovských zahrad. Je to sice velice známá léčivka, nepatří však mezi superléčivky poslední doby, a že byste ji běžně viděli u někoho na zahradě, tak to rozhodně ne. V lidovém léčitelství je Arnika horská, zvaná také Prha, považována za bylinu na pády a na úrazy. Je totiž známá především účinnými obklady na pohmožděniny, naraženiny i krevní podlitiny. Je důležitá pro kardiologii protože působí na prokrvení věnčitých cév. Ale je velice účinná i v boji za hustější vlasy. Arnika pro vlasy se používá v podobě tinktur a olejů na prokrvení pokožky hlavy. Díky tomu umí arnika zabránit padání vlasů. Pokud vás vypadávání vlasů netrápí, ale vlasy vám rostou pomalu, i tady dokáže být arnica horská nápomocná.

Arnika horská je v České republice přísně chráněná rostlina. Vypěstujte si ji proto doma. Jako léčivka se pěstuje stejně účinná Arnika lékařská.

Arnika horská je v České republice přísně chráněná rostlina. Vypěstujte si ji proto doma. Jako léčivka se pěstuje stejně účinná Arnika lékařská.

Kde sehnat arniku?

Prha, neboli arnika horská (lat. Arnica montana), je v přírodě přísně chráněná rostlina. Pokud ji náhodou v přírodě objevíte, což není příliš pravděpodobné, rozhodně ji netrhejte. Arniku si vypěstujte vlastní. Na zahrádce, nebo klidně v hlubokém květináči na okně či na balkóně. Ve hlubokém proto, že budete potřebovat i její kořen. Semena arniky se dají sehnat ve specializovaných e-shopech s osivem. Obvykle se prodává jako Arnika lékařská, nebo Prha lékařská (lat. Arnica chamissonis). Oproti arnice horské má užší listy, menší vzrůst a původ v USA. Avšak léčivé účinky má stejné jako naše domácí arnika horská. Dařit se jí bude na sluníčku i v polostínu. Potřebuje však kyselejší půdu bez obsahu vápníku. Proto namíchejte běžný zahradní substrát s 1/3 podílem rašeliny. Klíčit může arnika 3 až 8 týdnů. Tak se obrňte trpělivostí.

Svými krásnými žlutými květy dokáže Arnika rozzářit každou bylinkovou zahrádku. Z rostliny se jako droga s léčivými účinky používá kořen arniky a květ arniky. Neužívejte ji vnitřně, protože je jedovatá.

Květ nebo kořen arniky si lze koupit i v lékárně nebo ve specializovaných obchodech s bylinkami. Většinou jde o sušenou drogu z dovozu. Například ve Švýcarsku je dovolen sběr arniky i v přírodě. Z ekologických důvodů se v přírodě sbírá většinou květ, někdy celá kvetoucí nať a to do srpna. Oddenek arniky, čili kořen, se pak sbírá na podzim.

Arnika pomáhá proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst. Umí totiž účinně prokrvovat pokožku hlavy.

Arnika pomáhá proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst. Umí totiž účinně prokrvovat pokožku hlavy.

Tinktura z arniky na prokrvení pokožky vlasů a růst vlasů

Arniková tinktura umí pomoci proti vypadávání vlasů i na zlepšení a urychlení jejich růstu. Umí totiž účinně prokrvit vlasovou pokožku. Arnikovou tinkturu si snadno vyrobíte doma. Potřebujete jen silnější líh (optimálně 70%). Do něj v poměru 1 díl arniky a 5 dílů lihu arniku namočíte. Namáčí se sušené květy nebo sušený kořen. Namočená droga se pečlivě a vzduchotěsně uzavře a nechá se na teplém světlém okně 14 dnů až jeden měsíc. Poté se přecedí a vzniklá tinktura z arniky se naopak uskladní na chladném tmavém místě, optimálně v tmavé láhvi.

Do pokožky hlavy si lze tinkturu vtírat přímo. Silný alkohol však může pokožku buď příliš vysušit, nebo naopak zaktivovat k tomu, aby se začala více mastit. Nejoptimálnější je proto užívat ji v kopřivovém odvaru.

Kopřivu spaříme ve vařící vodě, povaříme 3 minuty, odstavíme a po hodině přecedíme. Když má odvar zhruba teplotu 35 až 40 stupňů, přidá se do odvaru arnika, přesněji přidáme polévkovou lžíci tinktury s arnikou. Odvarem pak oplachujeme vlasovou pokožku po jejím umytí. Současně se snažíme odvar do pokožky hlavy vmasírovat. Možné je taky odvar aplikovat i mimo mytí rozprašovačem na pokožku hlavy. Vydrží v lednici asi týden.

Vyrobte si vlastní tinkturu nebo olej z arniky na růst vlasů a proti padání vlasů.

Vyrobte si vlastní tinkturu nebo olej z arniky na růst vlasů a proti padání vlasů.

Vyrobte si arnikový olej

Pro prokrvení pokožky hlavy se dá použít rovněž arnikový olej. I ten se dá vyrobit doma. Olej z arniky je možné vyrobit za pomoci jakéhokoliv oleje vhodného pro vlasy. Lze použít olivový olej, kokosový olej, ale i dražší arganový, macadamový či jiný olej. Olej se ve vodní lázni zahřeje na teplotu 40 stupňů. Do něj se vsype sušený nebo čerstvý arnikový květ či nasekaný arnikový kořen. Olej pak udržujeme při stejné teplotě alespoň 12 hodin. Bylinky nakonec přecedíme a olej uskladníme v tmavé chladnější místnosti. Lze i v lednici.

Do vlasů se arnika v podobě oleje aplikuje vmasírování do pokožky hlavy ještě před mytím vlasů. Nechá se hodinu působit, nejlépe pod ručníkem nebo igelitovou čepicí. Pak se vlasy a pokožka hlavy standardně umyjí šamponem. Znám i lidi, kteří trpí suchými vlasy a používat arnikový olej na pokožku hlavy jim nevadí ani mezi mytím. Pozor ale, některé typy olejů mají tendence žluknout a snadno se pak stane, že vám vlasy zapáchají starým olejem. Je to i případ olivového oleje.

Kombinace arniky s kopřivou není jedinou skvělou kombinací. Úžasné účinky pro vlasy má arnika v kombinaci s jalovcem, kořenem lopuchu i s křenem.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Vlasy a účesy do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník