Arganový olej

Arganový olej je olej z jader argánie trnité a patří mezi nejvzácnější a nejdražší oleje světa. Mimo jiné je velice užitečný jako péče o vlasy.

Vzácný arganový olej je rostlinný olej, který se lisuje z plodů Argania spinosa (česky argánie trnitá). Když se vám do ruky dostane hydrogenovaný olej z argánie, nebo je tento olej přidán do potravinářských olejů či do kosmetiky, obvykle jej ve složení výrobku najdete uveden pod označením Argania Spinosa kernel oil. Abyste získali litr arganového oleje, potřebujete plody ze zhruba pěti stromů argánie, což je cca 30 kilogramů plodů. Plody zpracovávají ručně a velice pracně marocké ženy, které plody vytloukají na kamenech.

Plody argánie trnité, ze kterých se lisuje vzácný arganový olej.
Plody argánie trnité, ze kterých se lisuje vzácný arganový olej.

Arganový olej je velice vzácný, protože oblast rozšíření argánie je velice úzká. Argánie trnitá je strom rostoucí v polopoušti v jihozápadní části Maroka v oblastech mezi Atlantským oceáne a pohořím Atlas a Antiaatlas. Nazývá se také marockým zlatem. Různé druhy argánie kdysi rostly v celé severní Africe, dnes jde však o ohrožený druh, který dokonce chrání UNESCO. Přitom argánie jsou díky svým hlubokým kořenům velice důležité jako přirozená obrana proti erozi.

Argánie trnitá – takto si na plodech argánie trnité, ze které pochází arganový olej, pochutnávají v Maroku kozy.
Argánie trnitá – takto si na plodech argánie trnité, ze které pochází arganový olej, pochutnávají v Maroku kozy.

Arganový olej se používá v potravinářském průmyslu

Arganový olej byl tradičně využíván v kuchyni jihozápadního Maroka. Obsahuje esenciální mastné kyseliny (OMEGA 3 a OMEGA 6, z toho až 80 % nenasycených), fitosteroly, je bohatý na tokoferoly (vitamín E) a karoten. Obsah vitamínu E je v arganovém oleji až 3x vyšší než u jiných významných zdrojů tohoto antioxidantu. Potravinářský arganový olej je tmavší než olej využívaný v kosmetice. Má výrazné aroma a vyrábí se z něj například tradiční krém amlou, jež se natírá na chleba. Smíchaný s drcenými mandlemi a medem představuje tradiční marockou snídani.

Chuť připomínající mandle nebo ořechy může mít arganový olej sám o sobě. Ta vzniká pražením plodů, které je pak také důvodem, proč je potravinářský arganový olej tmavší. Arganový olej má schopnost stabilizovat hladinu cholesterolu v krvi.

Arganový olej je vhodný pro diabetiky. Posiluje funkci jater, cévního systému, srdce, lymfatického nervového systému. Je účinným pomocníkem při zánětech, umí upravovat krevní tlak a stimulovat krevní oběh.

Arganový olej se používá v potravinářství i v kosmetice.
Arganový olej se používá v potravinářství i v kosmetice.

Arganový olej v kosmetice – pro pleť, tělo, nehty i vlasy

V kosmetice se arganový olej považuje za jeden z nejcennějších olejů a patří také mezi nejdražší. Obsahuje vitamín E, který je významným antioxidantem a má schopnost zabraňovat stárnutí a degradaci buněk. Působí protizánětlivě a chrání před UV záření. Díky vitamínu A je důležitý pro podporu cévního systému. Dalším vitamínem, který je ve složení významně zastoupen, je vitamín F. Ten má schopnost hydratovat pokožku a tím opět zpomalovat procesy související se stárnutím.

Arganový olej se využívá při léčbě akné, ekzémů, při popáleninách a při léčbě dalších kožních onemocnění. Často je arganový olej používán místo klasické kosmetiky na pleť i na tělo. Plnohodnotně nahradí noční i denní krém. Dá se dokonce používat jako podklad pod make-up. Balzámem je především pro citlivou a extrémně suchou pokožku. Hodí se pro masáže celého těla, proti vráskám , zmírňuje zarudnutí pokožky a dodává výživu také nehtům. Slouží jako prevence proti striím, je vhodný na zmírnění projevů lupenky. Obsahuje přirozený filtr proti UV a tak současně chrání pokožku proti spálení a současně ji podporuje při hnědnutí.

Při použití ve vlasové kosmetice má arganový olej schopnost snižovat suchost vlasové pokožky a zabraňovat jejímu svědění. Vlasům dává lesk, hebkost a posiluje je. Hodí se zejména pro suché a velmi poškozené vlasy. Přečtěte si, jak se uplatní arganový olej na vlasy ve vlasové kosmetice >>

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník