Jaká antiparazitika pro psy fungují nejlépe a nejrychleji nás zbaví blech nebo zamezí přisátí klíštěte? Obojky jsou účinným, ale ne jediným řešením.
Jaká antiparazitika pro psy fungují nejlépe a nejrychleji nás zbaví blech nebo zamezí přisátí klíštěte? Obojky jsou účinným, ale ne jediným řešením.

Antiparazitika pro psy – víte, jak je správně vybrat?

Jaká antiparazitika pro psy fungují nejlépe a nejrychleji nás zbaví blech nebo zamezí přisátí klíštěte? Obojky jsou účinným, ale ne jediným řešením.

S příchodem jara se okamžitě na našich mazlíčcích objevují ve větším různí paraziti. Začíná především čas klíšťat, které se běžně objevují již s prvními teplejšími dny v březnu nebo dubnu. Znovu se zaktivují i blechy. Chovatelé psů a koček obvykle na zimu antiparazitika vysadí. Je třeba proto na jaře neotálet a rychle se pojistit novou ochranou svých mazlíčků. Jak si správně antiparazitika pro psy vybrat?

Nejběžnější antiparzitika pro psy proti blechám a klíšťatům jsou speciální obojky. Koupíte je na MujMazlik.cz.
Nejběžnější antiparzitika pro psy proti blechám a klíšťatům jsou speciální obojky. Koupíte je na MujMazlik.cz.

Jaké antiparazitika vybrat pro psa?

Možností je více než bývalo v minulosti. Existuje však cenově velice dostupná klasika, od které se oplatí odklonit pouze v případě, že ji váš pejsek špatně snáší, nebo vás k tomu vedou další důležité okolnosti. Takovou bývá například pes a kočka v jedné domácnosti. To, že na kočku rozhodně nikdy nepatří psí antiparazitika,by mělo být naprostou samozřejmostí. Ne každý však ví, že pokud chováte v jedné domácnost psa a kočku, nebo se tito dva alespoň občas dostávají do vzájemného kontaktu, měli byste i antiparazitika pro psa vybírat tak, aby neuškodily kočce. Existují totiž antiparazitika mimořádné toxické pro kočky. Jde zejména o pyrethriny a syntetické pyrethroidy, mezi které patří bioallethrin, cypermethrin, deltamethrin, permethrin, tetramethrin a jiné. Vyhněte se přípravkům obsahujícím tyto látka. Stačí, že se vaše kočka otře o psa ošetřeného touto látkou, olízne jej, nebo s ním sdílí pelech, a na problém máte zaděláno. Jak vybrat správná antiparazitika radí i magazín Infopes.cz.

Důležité je vědět, že parazity u psů dělíme na dvě hlavní skupiny. Ty, kteří žijí na povrchu těla hostitele a i mimo něj se nazývají ektoparaziti. Sem patří především blechy, klíšťata, komáři nebo všenky. Pak máme druhou skupinu, kterou jsou endoparaziti. Ti žijí ve vnitřních orgánech pejska a jsou to například tasemnice nebo škrkavky. Zajímavé je vědět, že když má váš pejsek blechy, bude pravděpodobnější i to, že hostí tasemnici. Protože právě blechy tasemnice přenášejí.

Antiparazitika pro psy – od obojků až po injekce

Různá psí antiparazitika se liší formou aplikace i délkou účinku. Zatímco pro likvidaci vnitřních parazitů vám veterinář dá obvykle tabletu, u vnějších parazitů máte možnost volby širokou a obvykle problémy s těmito parazity řešíme bez pomoci veterináře. Nejlepší je antiparazitika pro psy nakupovat na internetu. V e-shopech totiž vyjdou mnohem levněji. Na výběr máte antiparazitické obojky proti blechám a klíšťatům s účinností až šest měsíců. Ty jsou u psů velice používané. Stejně jako různé pipety s účinnými látkami, které účinkují zhruba jeden měsíc. Známý je například Frontline. Právě u tohoto výrobku je dobré se podívat, jaký typ kupujete. Protože existuje levnější varianta, která sice hubí a odpuzuje blechy, ale neusmrcuje vajíčka. Varianta označená jako Frontline Combo hubí všechny, i larvální stádia blech, včetně vajíček. Proti klíšťatům fungují oba typy přípravku stejně. Na přípravku Frontline je zřejmé i to, že se pipety obvykle rozlišují podle velikosti plemena a pejska.

Pipety s účinnými látkami proti parazitům se často nazývají i „kapka“. Koupíte je v e-shopu MujMazlik.cz.
Pipety s účinnými látkami proti parazitům se často nazývají i „kapka“. Koupíte je v e-shopu MujMazlik.cz.

Další oblíbenou formou antiparazitik pro psy jsou odpuzovače parazitů. Prodávají se jako sprej (čili spray) nebo kapky. Velice používaný přípravek je opět od značky Frontline. Funguje skvěle, jen pokud vás pejsek dnes a denně v létě plave, zvažte možná jiné řešení. Pravidelné koupání zkracuje dobu účinku přípravku. Vyzkoušet lze ale i přírodní odpuzovače klíšťat. Takovým jsou například kapky, které se pravidelně, nejdříve denně, pak méně často, vtírají do ušní mušle pejskova ucha. Nabízí je firma cdVet a prodávají se jako koncentrát z čajovníku nebo levandule. Pro majitele, kteří chtějí pejsky ochránit před chemií a dopřát jim přírodní antiparazitika pro psy, je to skvělé řešení. Mám je odzkoušené a mohu je doporučit i osobně.

Proti venkovním parazitům lze psovi aplikovat i injekci. Je to ale velice drahé řešení. Používají se i speciální žvýkací tablety proti parazitům s dlouhodobým účinkem, nebo elektrické odpuzovače parazitů, které se nazývají elektrorepelenty. Takovým je např. mikročip Arpalit Dog. Je to vlastně přívěšek, který zavěsíte pejskovi na obojek. Ten pak vydává impulzy o frekvenci 40 kHz a ty fungují jako odpuzovač na vzdálenost až 3 metry od psa. Člověk ani zvíře tuto frekvenci neslyší a nevnímá.

Všechna zmíněná antiparazitika pro psy v článku mám jako chovatelka odzkoušené i osobně. Koupíte je v e-shopu Mujmazlik.cz.

Zdroj obrázků: FL, Mujmazlik.cz

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník