Poradíme vám, jak se zbavit akné ve vlasech, které prostředky zabírají, jak jej léčit, ošetřovat pokožku i vlasy a předcházet jeho vzniku.
Poradíme vám, jak se zbavit akné ve vlasech, které prostředky zabírají, jak jej léčit, ošetřovat pokožku i vlasy a předcházet jeho vzniku.

Akné ve vlasech – víme, jak se ho zbavit

Poradíme vám, jak se zbavit akné ve vlasech, které prostředky zabírají, jak jej léčit, ošetřovat pokožku i vlasy a předcházet jeho vzniku.

Výskyt akné ve vlasech je velmi nepříjemná záležitost. Podíváme se, jak se zbavit akné ve vlasech, které prostředky používat, a jak zabránit vzniku akné ve vlasech. Nepříjemné pupínky ve vlasech jsou bolestivé a stejně nepříjemné jako na obličeji nebo na zádech. Ve vlasech je těžší se jich zbavit a proto je akné pod vlasy považováno a poměrně problematické problémy s vlasy. Přirozená mastnota vlasové pokožky bohužel vlasové akné na hlavě ještě zhoršuje a dále rozšiřuje.

Akné ve vlasech – léčba existuje!

Na akné ve vlasech zabírá Benzoyl peroxid, který se běžně přidává do produktů proti akné. Spolehlivě zabíjí bakterie ucpávající póry, ze kterých se tvoří pupínky. Zbavuje pleť i pokožku ve vlasech nadměrné mastnoty a odumřelých buněk. Použijte složení 2,5 až 10% roztok, v případě silnější koncentrace se může dostavit odbarvení vlasů i oblečení. Při nadměrném užití vzniká vysušení pleti, zarudnutí, pálení a tvorba šupinek.

Další vhodnou volbou je kyselina salicylová používaná v produktech na akné. Zabraňuje ucpávání pórů, dokáže je uvolnit a zmenšit pupínky. K dostání v koncentraci od 0,5 až 5 %. Při nadměrném užití dojde k podráždění pleti a mírnému svědění.

Na akné ve vlasech zabírá Benzoyl peroxid, který se běžně přidává do produktů proti akné.
Na akné ve vlasech zabírá Benzoyl peroxid, který se běžně přidává do produktů proti akné.

Pomáhají také AHA kyseliny, zejména kyselina glykolová a kyseliny mléčná. Oba typy se používají v produktech proti akné, kde pleť zbavují odumřelých buněk a zmírňují podráždění. AHA kyselina podporuje obnovu pokožky.

Dalším pomocníkem proti akné je síra. Zbavuje tělo odumřelých buněk a nadbytku mastnoty. Přidává se do pleťové vody a krémů. Nevýhodou je nepříjemný zápach.

Retinoidy jsou látky odvozené od prospěšného vitaminu A, které zabraňují ucpávání vlasových folikul, čímž zmírní vznik akné ve vlasech. Nelepší je používat je večer, nejprve 3krát týdně, a časem je možné používat je na pokožku každý den.

Přípravek Dapson nebo Disulone v podobě topického gelu na akné, ničí bakterie a zabraňuje ucpávání pórů. Používá se spolu s topickými retinoidy pro zvětšení účinku obou léčiv. Možné vedlejší účinky jsou suchá pleť, zarudnutí a podráždění pokožky. Od roku 2004 však tento přípravek v České republice není registrován. Například na Slovensku však registrován je.

Topická antibiotika se používají na velmi vážné akné, léčí a zabraňují vzniku dalších pupínků. Natírají se na pokožku. Antibiotika se používají s benzoyl peroxidem pro snížení výskytu odolných bakterií. Kombinují se také s retinoidy pro zvětšení účinku. Běžná antibiotika používaná na akné s obsahem klindamycinu a benzoyl peroxidu jako Benzaclin či Dua, nebo Erythromycin a benzoyl peroxid v podobě Benzamycinu.

Pokud nic nepomáhá, zkuste orální antibiotika pro snížení počtu bakterií. Pomohou zmírnit záněty, které akné způsobily. Nejčastější se jedná o tetracykliny, minocykliny a doxycykliny.

Pokud máte akné ve vlasech tak šampon na vlasy používejte denně. Snížíte množství mastnoty ve vlasech a zároveň i pravděpodobnost vzniku akné na vlasové pokožce.
Pokud máte akné ve vlasech, tak šampon na vlasy používejte denně. Snížíte množství mastnoty ve vlasech a zároveň i pravděpodobnost vzniku akné na vlasové pokožce.

Zejména v období puberty zabírá orální antikoncepce. Kombinuje estrogen a progestin, které brání kromě otěhotnění i vzniku akné. Jde například o Cilest, Yadine nebo Mirelle. Jako nežádoucí účinky se projevují bolestmi hlavy, citlivými prsy, nevolností, nárůstem váhy či vyšším krvácením při menstruaci. Je zde také zvýšené riziko vzniku krevních sraženin.

Anti-androgenní látky jako je spironolactone nebo také aldactone, mohou být předepsány v případě, kdy nepomohla orální antibiotika. Brání androgenním hormonům při působení na mazové žlázy v pokožce. Vedlejšími účinky jsou citlivější prsa, bolestivá menstruace anebo zadržování draslíku v těle.

Akné ve vlasech a ošetření vlasů

  • Šampon na vlasy používejte denně. Snížíte množství mastnoty ve vlasech a zároveň i pravděpodobnost vzniku akné na vlasové pokožce. Nesnažte se ale pokožku hlavy odmašťovat zas příliš – například agresívně odmašťujícími šampony nebo přílišným vmasírováváním šamponu do vlasové pokožky. Mohlo by dojít k nadměrnému odmaštění a tím zcela opačnému účinku – ke stimulaci mazových žláz na hlavě.
  • Vynechte kondicionér, který sice hydratuje, ale také zbytečně mastí. Nepoužívejte nadměrné množství přípravků na vlasy jako gel nebo vosk na vlasy a nedávejte je na pokožku hlavy. Zkoušejte různé produkty a zkoumejte reakce. Používejte produkty na bázi vody nebo non-komedogenické (též nekomedogenní) – čili s nižším rizikem ucpání pórů a vzniku akné. Komedonní složky přípravků na vlasy jsou totiž látky látky, jež způsobují ucpávání pórů a často vedou právě ke vzniku akné nebo akné ve vlasech.
  • Nenoste přespříliš pokrývky hlavy. Pokud je to nutné, zkuste absorpční čelenku nebo pokrývku hlavy. Vlasy denně kartáčujte pro odstranění odumřelých kožních buněk i rozpojení pramínků vlasů. Česání odstraňuje také usazenou přebytečnou mastnotu ve vlasech. Vlasy noste kratší a méně husté. Nechte si je prostříhat, snížíte množství mazu i množení bakterií, které ucpávají póry.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník