I když vypadávání vlasů u žen nebývá tak časté a většinou ani tak destruktivní jako u mužů, může nás překvapivě potrápit více, než si myslíme!
I když vypadávání vlasů u žen nebývá tak časté a většinou ani tak destruktivní jako u mužů, může nás překvapivě potrápit více, než si myslíme!

10 příčin vypadávání vlasů u žen – která trápí vás?

I když vypadávání vlasů u žen nebývá tak časté a většinou ani tak destruktivní jako u mužů, může nás překvapivě potrápit více, než si myslíme!

Pokud vám denně vypadne v průměru více než 100 vlasů, máte problém. Vypadávání vlasů u žen má ve většině případů jiné důvody než vypadávaní vlasů u našich protějšků. Nejčastějšími příčinami padání vlasů žen, čili alopecie, jsou hormonální příčiny, často je to stres, nevhodná strava a třeba také nešetrné zacházení s vlasy, kterým může být třeba nesprávné česání nebo třeba časté či permanentní nošení culíků. Příčiny vypadávání vlasů se dají shrnout do 10 bodů. Váš problém samozřejmě nemusí být jen jednou z nich a často může jít o kombinaci několika faktorů. Snažte se najít, co škodí právě vašim vlasům a řešte hlavní příčiny jejich vypadávání vlasů vždy včas.

10 rizikových faktorů vypadávání vlasů u žen

  1. Dědičnost
  2. Nešetrné zacházení s vlasy
  3. Nošení culíků a pokrývek hlavy
  4. Hormonální změny
  5. Špatný krevní oběh
  6. Vyšší a pokročilý věk
  7. Nemoci jako příčina vypadávání vlasů u žen
  8. Léky
  9. Nekvalitní výživa a špatné stravovací návyky
  10. Stresu, nedostatek spánku, fyzické vypětí

1. Vypadávání vlasů jako důsledek dědičnosti

Vypadávání vlasů jako důsledek dědičnosti je sice častější u mužů, ale nevyhýbá se ani ženách. U žen se většinou projevuje v podobě zhoršené kvality vlasů a jejich výrazného a viditelného řídnutí. Ale i ženy mohou v důsledků dědičného vypadávání vlasů, neboli alopecie, skutečně oplešatět. U žen se lysiny objeví nejčastěji po stranách hlavy nebo nahoře na hlavě jako vypadaná korunka. Dědičné sklony k vypadávání vlasů je třeba řešit pomocí odborníků. Bohužel, zatímco transplantace vlasů u mužů skvěle funguje, u žen je téměř neúčinná a transplantované vlasy vypadávají. Vypadávání vlasů u žen řešené autotransplantací je téměř nemožné.

2. Nešetrné zacházení s vlasy

Často si neuvědomujeme, že se o vlasy můžeme připravovat také nešetrným zacházením. Životnost každého vlasu je 4 až 6 let, přičemž ročně nám vlasy povyrostou v průměru o 15 až 18 cm. Právě každých 4 až 6 let se nám vlasy zcela obnoví. Je důležité vlasy nešetrným zacházením neulamovat a nevytrhávat a nezpůsobit si tak mechanické poškození vlasů vedoucích k vypadávání vlasů. Nikdy vlasy násilím nerozčesávejte. Používejte vhodné a šetrné kartáče nebo hřebeny, nevynechávejte při mytí vlasů vlasové kondicionéry, které výrazně zjednodušují rozčesávání vlasů. Pozor při barvení vlasů, stylingu, ale také při fénování, žehlení a kulmování. Všechny tyto techniky úpravy vlasů mohou vlasy poškodit a dokonce či už z důvodu mechanického, chemického nebo tepelného poškození způsobit jejich padání. Ženské vlasy jsou mnohem častěji upravovány různými tepelnými či chemickými prostředky než mužské. Také ženy nosí delší vlasy. Proto je vypadávání vlasů u žen často způsobeno právě mechanickým, chemickým nebo tepelným poškozením.

3. Nošení culíků a pokrývek hlavy

Známou příčinou vypadávání vlasů je také soustavné nošení culíků, různých masivních sponek a čelenek. Díky nim dochází k neustálému namáhání vlasů a růstového váčku a může dojít až k vypadnutí vlasů. Účesy s copy by měly být volnější, vyhýbejte se příliš staženým vlasům. Alespoň polovinu dnů v měsíci dejte vlasům volnost a nijak je nestahujte. Culíky a také těžké spony mohou způsobovat nejen vypadávání vlasů u žen, ale také bolesti hlavy, migrény, problémy s páteří a to především s krční. Pro vlasy není zdravé ani neustálé nošení různých čepic, klobouků, šátků a jiných pokrývek hlavy. Noste je s mírou. I ony mohou být příčinou padání vlasů i když je zrovna tato příčina považována dost často spíše za mýtus.

4. Hormonální změny a vypadávání vlasů u žen

Nejčastější příčinou vypadání vlasů u žen je v důsledku hormonálních změn. Ty se projevují v případě poklesu hladiny estrogenu. Dochází k němu zejména v období menopauzy. Ta vede i k dalším problémům a tak je možná s vámi váš gynekolog řeší obecně. Často však stačí upravit vhodně jídelníček a životosprávu, případně přidat vhodné potravinové doplňky. Hormonální nerovnováha vzniká u žen také v těhotenství a pak zhruba šest měsíců po porodu. Zatímco v těhotenství estrogen ubývá, po porodu se naopak jeho hladina dostává do normálu, avšak až příliš rychle. Obě tyto období bývají u žen z hlediska padání vlasů problematické. Proč vlasy padají po porodu, když hladina estrogenu stoupá a mělo by to být naopak? Vlas se v důsledku hormonálních změn dostává mnohem rychleji z fáze růstu do klidové fáze, po které následuje jeho vypadnutí. A právě proto vlasy rostou kratší dobu a rychleji vypadnou. Přestože testosteron bývá především příčinou padání vlasů u mužů, může mít vliv i na ženy. Jeho zvýšená hladina se v těle ženy může objevit například v důsledku odstranění vaječníků.

Snažte se najít, co škodí právě vašim vlasům a řešte hlavní příčiny jejich vypadávání vlasů vždy včas

5. Špatný krevní oběh může způsobit také padání vlasů

Špatný krevní oběh je prevít, který dokáže způsobit, že je nám permanentně zima, že máme celulitidu a třeba i to, že nám vypadávají vlasy. Obecně lze krevní oběh zlepšit několika způsoby: cvičením, střídavým sprchováním teplou a studenou vodou, dostatkem železa ve stravě, dostatečným příjmem tekutin a masážemi. Pro prokrvení pokožky je důležitý také niacin, čili vitamín B3. Niacin se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Dobrými zdroji niacinu jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách. Je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi. Pro zlepšení krevního oběhu proti padání vlasů je ale nejlepší masáž vlasové pokožky. Či tomu věříte nebo ne, je to skutečně důležitý prostředek proti plešatění a současně způsobuje zvýšení účinku všech vlasových kosmetických prostředků. Masáž pokožky hlavy tonizuje pokožku, zlepšuje v ní krevní oběh a ovlivňuje výživu vlasových pouzder.

6. Řídnutí vlasů u žen způsobené věkem

Věk se na vypadávání vlasů u žen podepisuje dvěma způsoby. S věkem přichází menopauza, užíváme více léků, vlasy si pravidelně barvíme a také se u nás objevují různé nemoci, ovlivňující kvalitu vlasů. Dá se tedy očekávat, že s věkem se naše kvalita vlasů zhorší a vlasy nám budou řídnout. Druhým důvodem padání vlasů u žen ve vyšším věku je, že se snižuje rychlost produkce vlasů vlasovými folikulami. Normální proces vypadávání vlasů zůstává, ale nové vlasy nám dorůstají pomaleji. Takže obecně naše vlasy působí řídkými. Ovlivnit to lze tím, že tělu dodáme dostatek látek pro jeho regeneraci a to jak v normální stravě, tak například pomoci různých přírodních doplňků stravy.

7. Vypadávání vlasů u žen jako důsledek různých onemocnění

Vypadávání vlasů u žen se často projevuje jako důsledek poruchy štítné žlázy. Tato příčina padávání vlasů žen je sice opět o hormonech, o kterých jsem již mluvila, ale zaslouží si samostatnou pozornost. Když štítná žláza přestane produkovat dostatečné množství hormonů, dochází k onemocnění nazývanému Hypoteryóza. Je to nemoc, která postihuje především ženy. U nás jí trpí především ženy ve věku kolem 50 let a postihuje 15-20 % žen v tomto věku. A právě ona je příčinou častého padání vlasů. To však může způsobovat i řada dalších onemocnění. Padající vlasy často signalizují diabetes. Vypadávání vlasů může být také důsledkem lupénky.

8. Vypadávání vlasů způsobených léky

Mnoho léků může způsobit vypadávání vlasů. A nemusí jít pouze agresivní léky používané při léčbě rakoviny a související chemoterapii. Někdy i běžně užívané léky mohou být příčinou padání vlasů u žen. Této problematice jsme se věnovali hlouběji v samostatném článku Padání vlasů z léků.

9. Padání vlasů způsobuje nekvalitní výživa

Rozhodně platí, že pro vlasy je mnohem důležitější výživa zevnitř než zvenčí. To znamená, že žádné „zázračné“ vodičky, elixíry, či šampóny nenahradí to, že vaše vlasy potřebují být vyživovány kvalitní stravou. Vypadáváním vlasů trpí dietářky i anorektičky. Poruchy příjmu potravu vedou vždy minimálně ke zhoršení kvality vlasů. Vlasy potřebuji pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Rozhodně by v ní měl být dostatek železa. K jeho ztrátě dochází například během menstruace. Je dobré jej tělu doplnit vhodnou stravou. Nejlépe se železo získává ze živočišných produktů. Obsahuje jej červené maso a játra. Takže upnutí se na vegetariánství nebo na naprosté vyloučení červeného masa z jídelníčku, nemusí být pro vaše vlasy zrovna to nejlepší.

10. Vlasy vypadávají ze stresu, nedostatku spánku i jako důsledek fyzického vypětí

Populární články vždy zmiňují stres jako příčinu vypadávání vlasů. Ty odbornější to dost často vyvrací. Ať tak nebo tak, tělo funguje jako jeden celek a stres, stejně tak jako nedostatek spánku nebo nadměrné fyzické vypětí, mohou vést k různým nemocím a následně také ovlivňovat naše vlasy. Říct, že se máte vyhýbat stresu mi připadá jako příliš hloupé. Všichni to víme, ale jen stěží se stresu dokážeme bránit. Já osobně jsme si na stres našla vlastní zbraň – snažím se ve všem najít něco, co mne dělá šťastnou. Stres tady byl a bude, ale s dobrou náladou a pocitem štěstí se vždy zvládá lépe.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník